Ekonomi 84 yaşında 1 trilyonluk büyüklük

84 yaşında 1 trilyonluk büyüklük

84 yaşında 1 trilyonluk büyüklük

Kamu bankası olan Halkbank, 84’üncü yaşını kutlarken aktif büyüklüğünü de 965.3 milyar liraya yükseltti. Son 5.5 yılda ekonomiye sağladığı 1.5 trilyon lirayı aşan destek ile reel sektörün yanında olan banka, 125 bin kadına da 13.5 milyar liralık kredi verdi.

Küçük esnaf ve sanayi erbabına uygun koşullarla kredi kullandırma amacıyla 1938 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün himayesinde kurulan Halkbank, bu yıl 84’üncü yaşını kutluyor. Türk bankacılık sisteminin en köklü kurumlarından biri olan Halkbank, yeni yaşına girerken Türkiye’nin dördüncü büyük bankası konumuyla aktif büyüklüğünü 965.3 milyar liraya yükseltti. Banka, kuruluş misyonu doğrultusunda esnaf ve sanatkar, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) ile girişimcilere önemli destekler sunmaya devam ediyor.

23 BİN 500 ÇALIŞAN

Bu yılın ilk üç ayında 807.8 milyar liraya ulaşan toplam kredi rakamıyla ekonomiye finansal seçenekler sunmayı sürdürdüklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “23 bin 500 kişilik personelimiz ve milyonlarca müşterimizden oluşan büyük Halkbank ailesi olarak bütünleşmiş şekilde ‘halkın bankası’ olmanın onurunu tüm kalbimizle hissediyoruz. 84 yıllık yolculuğumuzda bize güvenini esirgemeyen müşterilerimize, iş ortaklarımıza ve tüm halkımıza içtenlikle teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

5.5 YILDA 1.5 TRİLYON DESTEK

Halkbank, KOBİ kredilerinde büyüklüğünü 255 milyar liralık hacim ve yüzde 18.4’lük pazar payına ulaştırarak sektördeki lider konumunu korurken, son 5.5 yılda ekonomiye sağladığı 1.5 trilyon lirayı aşan destek ile de reel sektörün yanında oldu. Salgın sürecinde olduğu gibi pandemi sonrası toparlanma döneminde de esnaf ve sanatkarın ihtiyaçlarına odaklandıklarını belirten Arslan, “2021 ve 2022’de esnafımıza toplam 52 milyar liralık destek sağlayarak, kredi kullanan esnaf sayımızı 1.2 milyon kişiye ve esnaf kredi bakiyemizi de 82.7 milyar liraya ulaştırdık” dedi.

125 BİN KADINA 13.5 MİLYARLIK KREDİ

Finansal desteklerinde kadın girişimcilerin hep ön planda olduğunu belirten Arslan, şunları söyledi: “İlk kez düzenlediğimiz ‘Halkbank Üreten Kadınlar Yarışması’yla kadınlara katkımızı yeni bir ufka taşırken, ülkemizin sadece ekonomik değil sosyal dokusunu da geliştirdiğine tanıklık ettiğimiz kadın desteklerimize ara vermeden devam ediyoruz. Kadın Girişimci Kredi Destek Paketi’mizin hacmi 23 Mayıs itibarıyla 125 bin kadına ve 13.5 milyar liraya ulaştı. Gelişen, genişleyen, çeşitlenen imkanlarımızla ‘Üreten Kadının Bankası’ konumumuzu pekiştireceğiz.”

“Sadece kadın girişimcileri değil tüm girişimci ekosistemini büyütmeyi hedefliyoruz” diyen Osman Arslan, şöyle devam etti: “Üniversite mezunu genç girişimcilerden, kendi işini kurmak isteyen deneyimli profesyonellere dek; Genç, Cesur, Usta, Tekno, Halk ve Esnaf Girişimci Kredi alternatifleriyle girişimcilik dünyası için de en doğru adresin Halkbank olduğunu göstereceğiz. Yeni yaşımız arefesinde başladığımız ‘girişimci kredilerimizde’ kısa sürede 5 bin girişimcide 600 milyonun üzerinde bir kredi rakamına ulaşmış bulunuyoruz.”

RAKAMLARLA HALKBANK

AKTİF BÜYÜKLÜK 965.3 milyar lira

TOPLAM KREDİ 807.8 milyar lira

TOPLAM MEVDUAT 673.2 milyar lira

YURTİÇİ ŞUBE SAYISI 1028

YURTDIŞI ŞUBE SAYISI (*) 86

ATM SAYISI 4102

MÜŞTERİ SAYISI 18 milyon

DİJİTAL MÜŞTERİ SAYISI 4.8 milyon

TOPLAM AKTİF MÜŞTERİ SAYISI 12 milyon (*)

Halkbank A.D Beograd ve Halkbank Skopje şubeleri dahil

SIRADAKİ HABER