Ekonomi Altın düştü! Enflasyon verileri altın fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Altın düştü! Enflasyon verileri altın fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Altın düştü! Enflasyon verileri altın fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Altın fiyatları haftalık bazda düşüş trendini sürdürdü. ABD enflasyon verileri Çarşamba günü açıklanacak. Altın yatırımcılarının gözü ABD enflasyon verilerine çevrildi. Altın fiyatları, Fed ve diğer merkez bankalarının kararlarıyla Nisan ortasından bu yana düşüşünü sürdürüyor. Enflasyon rakamları altın fiyatlarını nasıl etkileyecek? İşte yanıtı...

Altın, Çarşamba günü açıklanacak ABD enflasyon verileri öncesi tahvil getirilerinin artmasıyla haftalık bazda düşüş trendini sürdürdü.

Altın, büyük ekonomilerin enflasyon verileri öncesinde yatırımcıların gözlerini artan tahvil getirileri ve güçlenen dolara dikmesiyle yılın en uzun haftalık kayıp serisini sürdürdü.

Haftanın ilk işlemlerinde spot altının onsu 1.870 doları test etti. Altın Fed ve diğer merkez bankalarının enflasyonla mücadele kapsamında sıkılaşmayı hızlandırma kararı aldığı Nisan ortasından bu yana düşüşünü sürdürüyor.

ALTINA DARBE VURDU

Parasal sıkılaşma politikası ABD tahvil getirilerini yüzde 3’ün üzerine taşırken doların da 5 haftalık bir yükseliş serisi yakalamasını sağlayarak altının cazibesine darbe vurdu.

Enflasyon verilerinin fiyat baskıları ve para politikalarıyla ilgili yaşanan tartışmaları beslediği ortamda tahvil piyasasında yeni dalgalanmalar yaşanabileceği belirtiliyor.

ABD enflasyon verilerinin Çarşamba günü açıklanacağı haftada Çin, Hindistan, Meksika ve Brezilya da enflasyon verilerini açıklayacak.

Kaynak: Bloomberg HT

SIRADAKİ HABER