Ekonomi Araba alıp satacaklar dikkat! Düzenleme geliyor! İkinci el araçlarda...

Araba alıp satacaklar dikkat! Düzenleme geliyor! İkinci el araçlarda...

Araba alıp satacaklar dikkat! Düzenleme geliyor! İkinci el araçlarda...

İkinci el araba satışlarına yeni düzenleme geliyor. Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı taslak, ödeme araçlarından yetki belgesi alımlarına kadar pek çok konuda değişiklik içeriyor. Araba alacaklar dikkat! Bankalar garanti edecek. Konkordato başvurusu yapan işletmeler de yetki belgesi başvurusunda bulunabilecek. Yetki belgesi için istenen lise mezuniyeti şartı değişiyor. İşte otomobil alıp satacakları ilgilendiren son dakika haberi...

Ticaret Bakanlığı'nın ikinci el araç satışına yönelik hazırladığı taslak, ödeme araçlarından yetki belgesi alımlarına kadar pek çok konuda değişiklik içeriyor. Peki yeni düzenleme piyasaya ne getirecek? İşte cevabı...

İKİNCİ EL OTOMOBİL SATIŞLARI YENİDEN DÜZENLENİYOR

Ticaret Bakanlığı, ikinci el oto satışlarını yeniden düzenliyor. Bu kapsamda hazırlanan yönetmelik taslağı görüşe açıldı. Taslakta, taşıt ve paranın eş zamanlı el değiştirmesini sağlayan elektronik sistemin kapsamı genişletiliyor.

TRT Haber'in haberine göre; bu yönetmeliğin kayıtdışılığın önüne geçeceğini belirten MASFED Başkanı Aydın Erkoç, tüketici mağduriyetlerinin hepsinin ortadan kalkacağını söyledi.

ARABA ALACAKLAR DİKKAT! BANKALAR GARANTİ EDECEK

Mevcut uygulamada, elektronik sistemde yalnızca nakit ödeme yapılabilirken, yeni düzenlemeyle sistem, havale ve EFT yöntemlerini de kabul edecek.

Bankalar, alış ve satış işlemlerini garanti edebilecek. Erkoç, "Alıcı kişi parasını bankaya bloke yapıyor. Banka bundan çok cüzi bir masraf alıyor. Bloke olan para, satış aldığında aracı satanın hesabına geçmiş oluyor. İki taraf da mağdur olmuyor. Burada aracı kurum olarak bankalar garantörlük yapıyor." dedi.

KONKORDATO DETAYI

Düzenleme kapsamında konkordato başvurusu yapan işletmeler de yetki belgesi başvurusunda bulunabilecek.

Düzenlemeyle, yetki belgesi için istenen lise mezuniyeti şartı da ilköğretime indirilecek.

SIRADAKİ HABER