Ekonomi Araç sahipleri muayeneye dikkat

Araç sahipleri muayeneye dikkat

Paylaş
Araç sahipleri muayeneye dikkat

Trafikte 29 milyon araç bulunuyor. Tüm araçların belli periyotlarla trafiğe çıkabilmesi için muayeneden geçmesi şart. Zamanında muayene yaptırmayanlar gecikilen her ay için yüzde 5 ceza ödemek zorunda kalıyor. Ayrıca muayene yapılmamış araçla trafiğe çıkmanın cezası ise 1.506 lira.

Trafikteki araçların teknik şartlara uyup uymadığının tespit edilebilmesi için belirli aralıklarla yapılan işleme araç muayenesi deniyor. Periyodik Araç Muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların, teknik yeterliliklerinin muayene edilmesi anlamına geliyor. Bu işlem, can güvenliği için devlet tarafından zorunlu tutuluyor. Periyodik muayenede tüm Türkiye’de tek yetkili kuruluş ise TÜVTÜRK. Otomobil eğer hususi ve ‘sıfır’ ise 3 yıl sonra, daha eskiyse 2 yılda bir muayene ediliyor. Ticari araçların ise her yıl muayeneden geçmesi şart.

Haberin Devamı

KREDİ KARTI GEÇİYOR

Aracın muayene tarihi, daha önce muayeneye geldiği tarih üzerinden hesaplanarak ruhsata işleniyor. Otomobilin ruhsatında yazan ‘Tescil Tarihi’ kısmından muayene geçerlilik sürenizi öğrenebilirsiniz. Eskiden TÜVTÜRK istasyonlarında yalnızca nakit ödeme kabul ediliyordu. Ancak 2021 yılı itibarıyla tüm TÜVTÜRK istasyonlarında nakit ödemeye alternatif olarak banka kartı ve kredi kartıyla ödeme imkanı hizmete sunuldu. Ödemelerde taksit imkanı bulunmuyor.

KOMİSYON VAR MI?

Bu konuda son dönemde birçok tartışma gündeme geldi. Dün TÜVTÜRK bir açıklama yaparak konuya açıklık getirdi. Açıklamada, “TÜVTÜRK olarak tarafımızca araç muayene ücret bedellerinin ödenmesinde alternatif ödeme aracı olarak sunulan banka kartı ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde, muayene ücreti haricinde herhangi bir ek ücret alınmamaktadır” denildi. Açıklamada kartla ödeme ücretinin, ödemeye aracılık eden firma tarafından tahsil edildiği de vurgulandı.

Haberin Devamı

YENİDEN DEĞERLEME ORANINDA ARTIYOR

Araç muayene ücretleri, her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Yeniden Değerleme Oranı’nda artırılıyor. Buna göre 2024 yılı için uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 58.46 olarak belirtilmişti. Bu artışa göre araç muayene ücretleri şu anda şu şekilde uygulanıyor:

* Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork 1.821 TL.
* Otobüs, kamyon, çekici ve tanker 2.462 TL.
* Traktör (römorklu, römorksuz), motosiklet ve motorlu bisiklet 927 TL.

GECİKME CEZASI AYLIK YÜZDE 5

Aracın bir sonraki muayene tarihi, daha önce muayeneye gelinen tarih üzerinden hesaplanır ve ruhsata işlenir. Ancak aracın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden de muayene işlemi yaptırabilirsiniz. Örneğin, 28 Şubata kadar araç muayene süreniz olduğu halde 18 Ocak’ta muayeneye gelirseniz ve araç muayeneden geçerse bir sonraki muayene süresi 18 Ocak olur. Süresinde muayenesi yaptırılmayan araçlardan, muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücretinin yüzde 5’i kadar gecikme ücreti alınır.

Haberin Devamı

DENETİME TAKILAN BU TUTARLARI ÖDER

Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkmanın cezası 1.506 lira. Yine muayene sonucunda emniyetsiz raporu verilen aracın trafiğe çıkarılması durumunda denetime takılan sürücüler 3 bin 135 lira para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Öncelikle randevu alabilmeniz için aracın trafik cezası ve OGS kaçak geçiş cezası gibi borçları olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Çünkü borcu olan aracın muayene işlemi başlatılmaz. Borcunuz yoksa TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesi ‘tuvturk.com.tr’ adresindeki ‘ücretsiz randevu’ bölümüne aracınızın plakasını, ruhsat numarasını yazıp muayene yaptıracağınız şehri seçerek randevu alabilirsiniz. Ayrıca pazar günü hariç 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet veren ‘0 850 222 8888’ numaralı çağrı merkezinden ve e-Devlet üzerinden de online randevu alınabiliyor.