EkonomiAsgari ücrete ve memurlara zam müjdesi! Bakan Bilgin milyonları heyecanlandırdı

Asgari ücrete ve memurlara zam müjdesi! Bakan Bilgin milyonları heyecanlandırdı

Asgari ücrete ve memurlara zam müjdesi! Bakan Bilgin milyonları heyecanlandırdı

Memurların beklediği müjdeyi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin verdi. Bakan Bilgin, kamu çalışanlarına enflasyon üzerinde zam yapılacağını söyledi. Asgari ücretle ilgili de konuşan Bilgin, "Görüşme sürüyor, önümüzdeki hafta açıklayacağız" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, memurlara ve asgari ücretli çalışanlara müjdeyi verdi.

Bilgin, "Temmuzda yapacağımız düzenlemelerle kamu çalışanlarımıza nefes aldıracağız. Enflasyon diyelim ki yüzde 37-40... Ne gerçekleşirse bunun üzerinde kamu çalışanlarımıza zam yapacağız" dedi.

ASGARİ ÜCRETE ZAM

Asgari ücret konusuna da değinen Bilgin, "Emekli işçilerimizi de koruyacağız. Çalışan işçilerimizi de korumak bizim görevimizdir. İşçi sendikaları, işveren sendikalarıyla görüştüm, çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki hafta başında ya da ortasında bunu da kamuoyuyla paylaşacağım. Türk devleti söz verdi, onları enflasyona ezdirmeyecek." diye konuştu. 

ÇÖZÜM YOLU EKONOMİNİN BÜYÜMESİ

3600 ek gösterge konusuna da değinen Bakan Bilgin konuşmasında, "3600 ek gösterge meselesini yakından takip ediyorsunuz. Başlangıçta 4 gruba verilen bir meseleyi biz bütün çalışanlara yaydık. 5.3 milyon kamu çalışanı ek gösterge düzenlemesiyle yeni haklara sahip oldu. Temmuz'da yapacağımız düzenlemelerle birlikte bu rakamlar kamu çalışanlarımıza nefes aldıracak." dedi.

Bilgin, "Türkiye yüzde 5'in üzerinde her büyüdüğünde ekonomi 750 bin istihdam yaratıyor. Yüzde 7 büyüdüğünde 1 milyon istihdam yaratıyor. Geçen yıl Türkiye 1.4 milyon istihdam yarattı. Çözüm yolu ekonominin büyümesini artırmakta. Biz bütün bunları sosyal politikalarla desteklemek zorundayız." şeklinde konuştu.

"İŞVERENLERİMİZE SESLENİYORUM, İŞÇİLERİN KARŞISINDA DURMAYIN"

Bakan Bilgin'in sözlerini şöyle sürdürdü:

Kamuda sendikalaşma oranı çok yüksek. Özel sektörde ciddi bir sorun var. 15 milyon emekçi işçi olarak çalışıyor. Bunların 1.5 milyona yakını örgütlü, bunu değiştirmek mecburiyetindeyiz. Türkiye'nin işverenleri sendikalara karşı tavır almasınlar. Sosyal uzlaşma sağlamadan bu üretimi devam ettiremeyiz. Türkiye'nin sanayi üretiminde yaptığı başarı, performans, ihracat rakamlarını daha ileriye taşımak istiyorsak emekçilere saygı duyulması lazım. Saygı duyan işverenlerimiz var. Hepsine sesleniyorum, işçilerin karşısında durmayın.

SIRADAKİ HABER