Ekonomi Bayram öncesi kiralık araçlara talep patladı

Bayram öncesi kiralık araçlara talep patladı

Paylaş
Bayram öncesi kiralık araçlara talep patladı

9 günlük Kurban Bayramı tatiline sayılı günler kala araç kiralama talebinde büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Ekonomi sınıfı araçlar için günlük fiyatlar 1200-1900 TL arasında değişiyor. Otomobil fiyatlarının artmasıyla kiralama pazarının geçen yıla göre yüzde 40 büyümesi öngörülüyor. Tatil döneminde 100 binin üzerinde kiralık araç trafikte olacak.

Okulların tatile girmesi, yaz tatili döneminin başlaması ve Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte araç kiralama pazarında büyük bir talep patlaması yaşanıyor. En çok 4-5 günlük araç kiralanıyor. Şu an yüzde 80’lere yaklaşan doluluk oranının kısa süre içinde yüzde 90’lara ulaşacağı öngörülüyor. Günlük araç kiralamanın yanı sıra saatlik araç kiralama hizmeti de hızla yaygınlaşıyor. En çok tercih edilen araçlar, B segment Hatchback otomatik ve C segment sedan otomatik araçlar olarak öne çıkıyor.

Haberin Devamı

TURİST YOĞUNLUĞU

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kağan Yaşa, bu süreçte yabancı turistlerin Türkiye’ye ilgisinin çok yüksek olduğunu belirterek, “İç turizmde ise okulların kapanması ve yaz tatili döneminin başlaması ile birlikte Kurban Bayramı’nın da aynı zamana denk geldiği bu dönemde birçok vatandaşımız tatil beldelerine gitmeye hazırlanıyor. Günlük araç kiralama sektörünün senelik ortalamada 70 bin, yüksek sezonda ise 110 bin araç ile müşterilerine hizmet vereceğini tahmin ediyorum” dedi.

HER MODELE İLGİ VAR

Araç sahibi olmanın zorlaştığı bu dönemde araç kiralamanın, avantajlı bir alternatif haline geldiğine vurgu yapan Kaan Yaşa, şöyle devam etti: “Kiralamayı tercih eden tüketici sadece ihtiyaç duyduğu süre kadar aracı kullanma ve sadece bunun bedelini ödeme imkanına sahip oluyor. ‘Sahiplik yerine kullanım’ ana akımı önümüzdeki dönemde artarak devam edecek. Ağırlıklı olarak orta ve ekonomik segment olmak üzere tüm segmentlere ilgi var.”

Haberin Devamı

14.2 MİLYARLIK PAZAR

Sixt Türkiye ve Borlease Otomotiv Genel Müdürü Yiğit Aras da, 2024 yıllı için kısa dönem araç kiralama büyüklüğünün 14.2 milyar TL ulaşacağının tahmin edildiğini söyledi. Aras, “2023 yılına göre bu yaklaşık yüzde 40 büyüme anlamına gelmektedir. Sixt Türkiye olarak bizim bayram döneminde doluluğumuz 1 ay önceden yüzde 55 civarındaydı. Şu an doluluk oranımız yüzde 70’e kadar çıktı. Bazı şubelerimizde ise şimdiden tamamen doluyuz. Dolayısıyla bayramda tamamen dolu olacağımızı öngörüyoruz. Bayram döneminde tüm Türkiye’deki kısa dönem kiralık araçların yüzde 10’undan fazlasının Sixt aracı olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

SÜRE UZADIKÇA FİYAT DÜŞER

Ekonomik grup bir araç için günlük fiyatların, 1.200 ile 1.900 TL bandında olabildiğini ifade eden Yiğit Aras, şu bilgileri verdi: “Kısa dönem kiralamada, kira süresi uzadıkça günlük fiyatın düşmesi fiyatlama stratejilerinin en başında gelmektedir. Yıkama, teslimat, sözleşme süreçleri gibi operasyonel maaliyetler hem de yüksek doluluğa katkısı sebebiyle kiralama süresi uzadıkça firmaların giderleri azaldığı için, süre arttıkça fiyatlar düşmektedir. Ayrıca, Borlease firmamız ile 12 ay ve üzeri araç kiralamak isteyen müşterilerimize istedikleri marka ve modelde Türkiye genelinde hizmet vermekteyiz.”

Haberin Devamı

DOLANDIRICILARA DİKKAT

Özellikle araç kiralamaya yoğun talebin olduğu bu dönemlerde dolandırılma vakalarında da artış yaşandığına dikkat çeken Kaan Yaşa, “Kötü niyetli kişiler, sosyal medya mecralarında ya da kurdukları sahte web siteleri ile bazı tanınmış araç kiralama kuruluşlarının taklidini yapıyorlar. Araç kiralama vaadiyle avans topluyorlar. Avans ödemesi sonrasında bu kişilere ulaşmak mümkün olmuyor. Tüketiciler bu yöntemle maalesef dolandırılıyor. Bu konuyu TOKKDER olarak İçişleri Bakanlığımıza ve Ticaret Bakanlığımıza aktardık, önlem alınması için girişimde bulunduk” diye konuştu.

FİYATLAR ARTTI

Araç kiralama fiyatları geçen seneye göre yüzde 60-80 arası artış gösterdiğini ifade eden Yiğit Aras, “Her ne kadar bu artış ülkemizdeki enflasyon oranıyla paralel de olsa tüketiciler daha fazla ekonomik grup araçlara doğru bir tercih eğilimi gösterdiler. Ekonomik grup olarak adlandırdığımız B ve B+ segment araçlara talep yoğun. Geçtiğimiz yıllardaki dizel araç tercihi artık araçların yüksek yakıt ekonomisiyle gelmesi ve çevresel hassasiyetler sebebiyle artık yerini benzinli araçlara bırakmış gibi görünüyor.

Haberin Devamı