Ekonomi Beyaz eşya sektöründen internet satışlarına tepki

Beyaz eşya sektöründen internet satışlarına tepki

Beyaz eşya sektöründen internet satışlarına tepki

Beyaz eşya satışı yapan internet sitelerinin sektörde haksız rekabete neden olduğunu söyleyen İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Metin Aztekin, dünyadaki dev e-ticaret sitelerinden birinin birkaç ay içinde Türkiye’de faaliyetlere başlayacağını söyleyerek, "Bu site anlaşmaları daha fazla şirketle yapıp malı daha ucuza satabilir. Esnafı zor günler bekliyor" dedi

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Üyesi Metin Aztekin, beyaz eşya ve elektronik sektöründe satış yapan internet sitelerinin haksız rekabete neden olduğunu öne sürdü.

Çamaşır makinesi, buzdolabı ya da başka herhangi bir elektronik eşya satan internet sitelerinde fiyatların birbirini tutmadığını dile getiren Metin Aztekin, bazı ürünlerin toptancının sattığı fiyatın çok altında olduğunu söyledi. Ürünlerin defolu ve arızalı olmasına karşın reklamı yapılıp satıldığını vurgulayan Metin Aztekin, tüketicinin ucuz bulduğu için internetten almayı tercih ettiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Rekabet Kurumu’nun devreye girip bu ürünleri incelemesi lazım. Fiyatların nasıl bu kadar düşük olabildiğini biz de anlayamıyoruz. Toptan satış fiyatlarının altında satılan ürünler var. Yurt dışından getirilen ürünler paralel ürün oluyor. Onların hiçbir garantisi yok. Herhangi bir arıza olursa hiçbir servis bakmıyor. Bu durumda ürün çöpe dahi gidebiliyor."

E-TİCARETTE DÜNYA DEVİ TÜRKİYE’YE GELİYOR

ABD merkezli dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden birinin (amazon.com) birkaç ay içinde Türkiye’de faaliyetlere başlayacağını açıklayan Metin Aztekin, "Alt yapılarını tamamladılar. Eylül yada ekim ayında faaliyete geçecekler. Bu site anlaşmaları daha fazla şirketle yapıp malı daha ucuza satabilir. Esnafı zor günler bekliyor. Şimdiden bir önlem alınması lazım çünkü bayinin yapabileceği bir şey yok. Rekabet Kurumu piyasada herhangi bir ürünün haksız rekabet yaratılmadan dengeli satılmasına bakar. Piyasayı korumak için haksız rekabet varsa ceza yazar, siteyi kapatabilir. Yetkileri çok. Acilen bir önlem alınmalı" diye konuştu.

'E-HACİZ KALDIRILSIN'

Metin Aztekin, esnafı büyük sıkıntıya sokan konulardan birinin ise e-haciz olduğunu savundu. Bir firmanın bazen atlanıp unutulduğu için bazen de işleri bozulduğu için herhangi bir yere borçlanabileceğini belirten Metin Aztekin şunları ifade etti:

"Devlet borçlu firmanın bankadaki tüm hesaplarına bloke koyuyor. Çok küçük bir borç da olsa, firma hiçbir işlem yapılamıyor. Ödemesini yapamayınca kara listeye giriyor, işleri bozuluyor. Biz normal hacizi savunuyor, e-hacizin kaldırılmasını istiyoruz. Firmanın bankada 100 milyon lirası varsa, bin liralık borcu için hepsine bloke konuyor. Birçok firma e-haciz uygulaması yüzünden batıyor."

Nevra UÇKAÇ / İZMİR, (DHA)

SIRADAKİ HABER