EkonomiÇalışanlar işini değiştirmek istiyor

Çalışanlar işini değiştirmek istiyor

Paylaş
Çalışanlar işini değiştirmek istiyor

Dünyada 40 ülkede, 60’tan fazla ofisi ile faaliyet gösteren yönetici araştırma ve liderlik danışmanlığı firması Transearch International’ın analizine göre, dünyada giderek artan yetenek kıtlığı sorunu “Sessiz İstifa” fenomeninin ikinci dalgasıyla büyüyecek.

Bunda en önemli etken ise hızla gelişen teknoloji ve beklenmedik küresel olayların yarattığı belirsizlik, çalışanlarda artan gelecek ve refah endişesi. Hemen hemen tüm küresel araştırmalar çalışanların büyük bir bölümünün önümüzdeki bir yılda iş değiştirmek istediğini gösteriyor.

Haberin Devamı

ÜCRET, YAN HAKLAR, KARİYER...

Yetenek kıtlığının ekonomik bir sorun olduğunu anlatan Transearch Türkiye Yönetici Ortağı Murat Öztürk, “Tahminler, 2030’a kadar 85 milyondan fazla çalışanın küresel yetenek açığı yaşayabileceğini ve bu sıkışmanın yıllık 8.5 trilyon dolarlık gerçekleşmemiş gelire yol açabileceğini gösteriyor. Çalışanların iş değiştirmek istemelerinin liderlik, ücret, yan haklar, kariyer kaygısı, gelişim olanakları gibi nedenleri var. Ayrıca takdir edilmemek de etkili. Dünyada sadece yüzde 23’lük oranında çalışan takdir edildiğini düşünüyor. Takdir edilenler diğerlerine göre 4 kat daha fazla bağlılık hissediyor” dedi.

‘TAKDİR EDİLEN’ AYRILMAK İSTEMİYOR

Dünya çalışanlarının sadece yüzde 30’luk bir kesiminin şirketine ve işine bağlılık duyduğunu belirten Murat Öztürk, takdir edilmenin ve tanınmanın çalışan için maddi ödüllerin önünde yer aldığını ve takdir gören çalışanların şirketlerinden ayrılma olasılığının düştüğünü söyledi. Öztürk ayrıca çalışanların yüzde 60’ından fazlasının yeterli takdiri almadığını düşündüğünü dile getirdi. Öztürk, “Yetenek kıtlığını ortaya koyan nedenlerin hızla ele alınması ve şirketlerin uzun dönemde karşılaşabilecekleri yetenek sorununu bugünden önceliklendirmesi gerekiyor” diye ekledi.

Haberin Devamı