Ekonomi Çaykur'dan kuru çaya zam

Çaykur'dan kuru çaya zam

Çaykur'dan kuru çaya zam

Yaş çay alım fiyatının yüzde 76 artışla kiloda 6,70 lira ve kilogramda 30 kuruş destek priminin açıklanmasının ardından Çaykur, çaya zam yaptı. Çaydaki fiyat artışı yüzde 43.71 olurken, yeni fiyat listesi toptancılara gönderildi.

2022 ürünü yaş çay alım fiyatına geçtiğimi gün yüzde 76 artış yapılmış ve kiloda yaş çayın fiyatı 7 liraya çıkmıştı. BloombergHT'den İrfan Donat'ın haberine göre; bu kararın ardından Çaykur, çaya ortalama yüzde 43.71 oranında zam yaptı. Yeni fiyat listeleri toptan satış yapan şirketlere gönderildi.

HAZİRANDA DA ZAM BEKLENİYOR

Sektör paydaşları, son yıllarda sürekli zarar açıklayan Çaykur'un haziran ayında çaya yüzde 10-15 oranında bir zam daha yapabileceğini iddia ediyor.

ÇAYKUR yaş çay alım kampanyasını başlattı Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) çay fabrikalarının yaş çay alımlarını başlatması için talimat verdiği bildirildi.

ENFLASYON ETKİ EDECEK

TÜİK'in enflasyon sepetinde çayın ağırlığı yüzde 0,5464 olarak gözüküyor. Buna göre yüzde 43.7'lik zammın manşet enflasyona etkisi 0.24 puan olacak hesaplanıyor. Zammın ay ortasında gelmesinden dolayı bu etki mayıs ve haziran enflasyon rakamlarında görülecek.

YAŞ ÇAY ALIM FİYATINA YÜZDE 73 ZAM YAPILMIŞTI

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs tarihinde 2022 yılı yaş çay taban alım fiyatını açıklamıştı. Yaş çayda geçen yıl 3.87 TL olan alım fiyatı yüzde 73 artışla 6 lira 70 kuruşa, kilogramda 13 kuruş olan destekleme primi de yüzde 130.8 artışla 30 kuruşa çıkarılarak fiyat 7 TL seviyesine yükseltilmişti.

SIRADAKİ HABER