EkonomiÇin'den ithal araçlara yüzde 40 ek vergi

Çin'den ithal araçlara yüzde 40 ek vergi

Paylaş
Çin'den ithal araçlara yüzde 40 ek vergi

Resmi Gazete’de yer alan karar göre; Çin’den ithal tüm araçlara yüzde 40 ek vergi geldi. Böylece artık sadece elektrikli otomobiller için değil tüm otomobiller için yüzde 10 gümrük vergisi artı yüzde 40 ek vergi, yani toplam yüzde 50 vergi ödenecek. Bu oranların üzerine bir de ÖTV ve KDV ekleniyor.

Son vergi ayarlamasıyla birlikte 8 Temmuz’dan itibaren Çin’den ithal edilecek otomobiller yaklaşık yüzde 34-36 zamlanacak. Daha önce Çin’den ithal elektrikli otomobiller için yüzde 40 ilave gümrük vergisi uygulanıyordu.

Haberin Devamı

PAZAR PAYLARI YÜZDE 9’A ÇIKTI

Son dönemde Çin markalarının Türkiye’ye pazarındaki büyümesi dikkat çekiyordu. Türkiye otomotiv pazarında Skywell, MG, Chery, Leapmotor, Seres, Maxus, Hongqi, DFSK, BYD, NETA ve SWM ile 11 Çin menşeli marka bulunuyor. Geçen yıl yaklaşık 60 bin adet satış rakamına ulaşan Çinli otomobil markaları, Türkiye otomobil pazarının da yüzde 6’sını oluşturmuşlardı. 2024’ün ilk 5 ayında ise yaklaşık 40 bin adet Çinli otomobil satıldı. Böylece ocak-mayıs döneminde otomobil pazarında Çinlilerin payı yüzde 9’a yaklaştı.

YATIRIMDA AVRUPA’YI SEÇTİLER

Çinli otomobil markaları yaklaşık 1 yıldır yatırım için Türkiye’yi düşündüklerini açıklıyorlardı. Fakat bu markalardan biri olan Chery, yatırım için İspanya’yı tercih ederken, BYD ise Macaristan’da fabrika yatırım kararı almıştı.

Haberin Devamı

İLK 5 AYDAKİ SATIŞLARI

Son alınan kararın satış adetleri katlayarak artan Chery, MG, BYD gibi markaları etkilemesi bekleniyor. İşte markalara göre ilk 5 aydaki satış adetleri...

Çinden ithal araçlara yüzde 40 ek vergi

YERLİ ÜRETİMİ TEŞVİK VURGUSU

Kararın ardından Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yerli üretimin iç pazardaki düşen payının yükseltilmesi ve korunmasını teminen, dış ticaret dengesine ilişkin gelişmeler ile cari açık hedeflerimiz dikkate alınarak, aynı zamanda yurtiçinde yatırım ve üretimi teşvik etmek amacıyla ilave gümrük vergisi uygulanması kararlaştırılmıştır. Bakanlığımız, yerli üretim, istihdam, dış ticaret ve cari işlemler dengesi hedeflerine ulaşılması amaçları doğrultusunda, ithalat politikalarını etkin bir şekilde düzenlemeye ve uygulamaya devam edecektir.”