Ekonomi Çocuklarınızın resmini paylaşırken dikkat!

Çocuklarınızın resmini paylaşırken dikkat!

Paylaş
Çocuklarınızın resmini paylaşırken dikkat!

Araştırmalara göre beş yaşına gelmiş bir çocuğun sosyal medyada ebeveynleri tarafından yüklenmiş ortalama 1500 fotoğrafı yer alıyor.

Tahminlere göre 2030 yılına gelindiğinde, tüm kimlik hırsızlığı vakalarının üçte ikisinin paylaşımlardan kaynaklanacağı öngörülüyor. Ebeveynlerin çocuklarının resimlerini dikkatsizce internet üzerinde paylaşması, çocukları pek çok güvenlik ve gizlilik riskiyle karşı karşıya bırakıyor. Çünkü resimler ve diğer veriler internette bir kez yayınlandığında sınırlar olmaksızın erişilebilir hale geliyor.

Haberin Devamı

ÖZEL REKLAM FİLMİ

Sosyal medya paylaşımlarının yarattığı tehlikelere dikkat çekmek isteyen Deutsche Telekom, ‘dikkatli paylaşın’ adlı farkındalık kampanyası kapsamında bir reklam filmi hazırladı. Filmde, bir çift sinemada otururken, aniden ekranda kendi kızlarını görüyor. Sinema perdesinde, Ella’nın DeepFake ile oluşturulan yetişkin hali beliriyor. Ella’nın yetişkin hali, ekrandan anne ve babasını suçluyor. Fotoğraf ve videolarını sosyal medyaya nasıl koyabildiklerinin hesabını soruyor. Çünkü bu paylaşımla birlikte, Ella’nın fotoğrafları, her tür kötü kullanıma açık hale gelmiş oluyor.

DİJİTAL OKURYAZARLIK

Yapay zekanın gelişiminin pek çok fırsat ve riski beraberinde getirdiğini söyleyen Deutsche Telekom Türkiye Genel Müdürü Sinan Kılıçoğlu, internetteki verilerin güvenli ve sorumlu bir şekilde kullanılması için gerekli bilgi ve araçlara ihtiyacımız olduğunun altını çiziyor. Kılıçoğlu, “Herkesin dijital dünyaya katılabilmesi için dijital alanda güvenli, güçlü ve adil bir şekilde hareket edebilmeleri önem taşıyor. Siber güvenlikte, siber korsanlardan ileride olmak zorundayız. Bu nedenle bu alana ciddi yatırım yapıyoruz. Dijital okuryazarlığın gelişmesi büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Haberin Devamı