EkonomiZamlı emekli maaşları ne zaman yatacak? (SSK, Bağ-Kur, emekli sandığı) Emekli maaşları bayramdan önce verilecek mi?

Zamlı emekli maaşları ne zaman yatacak? (SSK, Bağ-Kur, emekli sandığı) Emekli maaşları bayramdan önce verilecek mi?

Zamlı emekli maaşları ne zaman yatacak? (SSK, Bağ-Kur, emekli sandığı) Emekli maaşları bayramdan önce verilecek mi?

Emekli maaşları için milyonların gözü enflasyon rakamlarına çevrildi. Milyonlarca emekli temmuz ayında maaşlarını zamlı olarak alacak. SSK, Bağ-Kur, emekli sandığı emeklileri aylıklarını tahsis numarasının son rakamına göre ayın farklı günlerinde alıyor. Ancak Kurban Bayramı’nın yaklaşması nedeniyle Emekli maaşları bayramdan önce verilecek mi? Zamlı emekli maaşları ne zaman yatacak? (SSK, Bağ-Kur, emekli sandığı)araştırmaları son günlerde hız kazandı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Haziran Pazartesi günü gerçekleşen Kabine toplantısını ardından yaptığı Millete Sesleniş konuşmasında önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalardan biri de emekli maaşları ile ilgiliydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan zamlı emekli maaşlarının ne zaman yatacağını açıkladı…

EMEKLİ MAAŞLARI BAYRAMDAN ÖNCE VERİLECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada emekli ve memur maaş ödemelerinin bayram öncesi hesaplarda olacağını kaydetti.

Zamlı emekli maaşları ne zaman yatacak (SSK, Bağ-Kur, emekli sandığı) Emekli maaşları bayramdan önce verilecek mi

ZAMLI EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK? (SSK, BAĞ-KUR, EMEKLİ SANDIĞI)

Bu yıl Kurban Bayramı 9 Temmuz 12 Temmuz arasında kutlanacak. Memur ve emekli maaş zamları ise 4 Temmuz’da açıklanan haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından belli oldu.

Bu kapsamda 4 Temmuz Pazartesi günü zam oranı belli olan emekli maaşları 9 Temmuz’dan önce hesaplara yatmış olacak.

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLUR?

İlk 6 aylık enflasyon ocak zammı olan yüzde 7.5'i geçtiği için memur ve memur emeklisine yüzde 7'lik sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı yansıtılacak. Bu fark açıklanan enflasyon verilerinin ardından yüzde 34.85 (42.35-7.5) olarak kesinleşti. Gelinen noktada yüzde 7'lik toplu sözleşme zammı artı fark ile maaş artışı yüzde 41.85 olarak hesaplandı. Bu hesapla en düşük memur emeklisi maaşı 4 bin 276 liradan 6 bin 65 liraya çıktı. En düşük memur maaşı da 5 bin 353 liradan 7 bin 593 liraya yükseldi.

Diğer yandan SSK ve Bağkur emeklilerinin toplu sözleşme görüşmesi bulunmuyor ve sadece ocak-temmuzda 6'şar aylık dönemler itibarıyla enflasyon ne kadar belirlenmişse, o oranda zam alıyor. Böylece işçi ve esnaf emeklisinin maaşına yüzde 42.35 zam yapılacak. Buna göre; 2000'den önce emekli olan SSK emeklisinin taban maaşı 3 bin 295 liradan 4 bin 687 liraya çıktı. 65 yaş aylığı ise 1.084 liradan 1.537 liraya yükseldi.

Taban maaşlar yani en düşük emekli maaşı daha önce 2.500 lira olarak uygulanıyordu. Ancak son yapılan düzenlemeyle bu tutar 1000 lira yani yüzde 40 artışla 3.500 liraya çıkarıldı. İlk 6 aylık enflasyon zammından sonra maaşı 3.500 liranın altında kalan emeklinin maaşı 3.500 liraya çıkarılacak. Aradaki fark Hazine tarafından karşılanacak. Emeklinin dul ve yetimi de bu yeni taban maaşa göre hesaplanan hisse oranında maaşını almaya başlayacak.

 

 

SIRADAKİ HABER