EkonomiEmeklilere yeni bayram müjdesi! Tek şart kart almak

Emeklilere yeni bayram müjdesi! Tek şart kart almak

Paylaş
Emeklilere yeni bayram müjdesi! Tek şart kart almak

Bayram öncesi emeklileri ilgilendiren önemli bir destek yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de bugün yayımlanan karara göre emekliler şehirlerarası otobüslerde yüzde 20 indirimli seyahat edebilecek.

2024 yılının ‘emekliler yılı’ ilan edilmesinin ardından peşi sıra yeni destekler hayata geçmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda emeklilere kamu kurum ve kuruluşlarına ait sosyal tesislerde yıl sonuna kadar yüzde 15 indirim yapılabilmesine imkan tanıyan düzenleme yürürlüğe girmişti.

Haberin Devamı

Resmi Gazete’de yayımlanan bugünkü karar göre şehirlerarası otobüs taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel kişilerce emekli olduğunu belgeleyenlere tarife üzerinden yüzde 20 indirim uygulanacak.

NE ZAMANA KADAR GEÇERLİ OLACAK?

Karayolu taşıma yönetmeliğinde değişiklikler yapan yönetmeliğe eklenen geçici bir maddeye göre, 2024 yılı sonuna kadar uygulanmak üzere, emekli olduğunu bilgi ve belgeyle beyan ve ispat edenlere, düzenlenecek yolcu biletlerinde Ulaştırma Bakanlığı'na bildirilen tarife üzerinden yüzde 20 indirim uygulanacak.

Milliyet.com.tr'deki habere göre, konuyla ilgili merak edilenleri açıklayan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı:” Emeklilerle ilgili kamu kurum misafirhanelerinin yüzde 15 indirimli kullanılmasına ilişkin düzenleme zaten kanunlaşmıştı.

Haberin Devamı

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan karara göre emekliler şehirlerarası otobüslerde yüzde 20 indirimli seyahat edebileceklerdir. Burada yüzde 20 indirimli olan kısım devlet tarafından sübvanse edilecektir.

Karar emeklilerimiz anlamında çok olumludur. Oransal zamlar enflasyonist etkiye sebebiyet veriyor. Emeklinin alım gücünü artırıcı kararlar yapılan oransal zamdan daha önemli. Çünkü yapılan maaş zamları enflasyon olarak emeklilere geri dönüyordu.

‘YENİ DESTEKLER HAYATA GEÇECEK’

O yüzden emeklilerin alım gücünü artırıcı kararlar çok önemli. Zaten 2024 yılı emekliler yılı olarak ilan edilmişti. Bunun gibi diğer bazı yenilikler de gelecek. Giyim mağazalarında indirim, zincir marketlerde indirim, ulaşımda indirim gibi yeni destekler hayata geçecektir.

İNDİRİMLİ SEHAYAT İÇİN BELGE GEREKİYOR MU?

Emeklilerin indirimli seyahat edebilmeleri için bunu belgelemeleri gerekiyor. Kolay bir şekilde SGK’dan alacaklar döküm ile birlikte belgeleyebilirler. Kendilerine indirim kartı verilecek. İndirim kartı alanlar daha düşük ücretten seyahat edebilecek.”