Ekonomi Evde bakım maaşı ne kadar oldu Temmuz 2022? Evde bakım paraları bayramdan önce yatacak mı?

Evde bakım maaşı ne kadar oldu Temmuz 2022? Evde bakım paraları bayramdan önce yatacak mı?

Evde bakım maaşı ne kadar oldu Temmuz 2022? Evde bakım paraları bayramdan önce yatacak mı?

Evde bakım maaşı asgari ücrete göre hesaplanıyor. 1 Temmuz Cuma günü itibariyle asgari ücrete yüzde 30 oranında bir ara zam yapıldı. Böylelikle asgari ücretlinin ay başında eline geçen para miktarı 5 bin 500 TL oldu. Peki Temmuz 2022 yeni evde bakım maaşları ne kadar oldu? Evde bakım paraları bayramdan önce yatacak mı? İşte binlerce hak sahibini ilgilendiren konuya dair detaylar…

Evde bakım maaşları her ayın 15’i ile 31’i arasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hak sahiplerinin hesaplarına yatırılıyor. Diğer yandan evde bakım paraları sene başında asgari ücrete yapılan zam ile belirleniyor ve hasta, yaşlı, bakıma muhtaç ve bu kişilerin bakımlarını üstlenen vatandaşlara 2022 yılında her ay 2 bin 706 TL ödeniyor…

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU TEMMUZ 2022?

Evde bakım maaşı, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir miktarı, asgari ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, engellinin bakımına destek amacıyla ödeniyor.

Evde bakım maaşının alınabilmesi için en önemli kriterlerden biri de kişinin gelir seviyesi. Yukarıda belirtildiği gibi seviye de asgari ücrete göre hesaplanıyor. Aynı zamanda kişiye ödenen miktar da yine asgari ücrete göre hesaplanıyor.

Asgari ücrete yapılan ara zam ile hem evde bakım maaşı alma kriterinde hem de evde bakım parası ödemelerinde değişiklik olacak. Ancak şu an için konuyla ilgili net bir rakam açıklaması yapılmadı.

EVDE BAKIM PARALARI BAYRAMDAN ÖNCE YATACAK MI?

Evde bakım paraları her ayın 15’i ile 31 arasında hak sahiplerinin hesaplarına yatırılıyor. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada memur ve emekli maaşları ile yaşlı ve engelli aylıklarının bayramdan önce ödeneceğini kaydetti.

Buna göre evde bakım paralarının da 9 Temmuz’dan önce ödenmesi bekleniyor.

 

 

SIRADAKİ HABER