Ekonomi Her yıl 2.5 milyon Amerikalı turist getirecek

Her yıl 2.5 milyon Amerikalı turist getirecek

Paylaş
Her yıl 2.5 milyon Amerikalı turist getirecek

Milli bayrak taşıyıcı THY, Denver ile Amerika’da uçtuğu destinasyon sayısını 14’e çıkardı. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, “Amerika’ya haftada 160 sefer düzenliyoruz. Geçen yıl 3 milyona yakın Amerikalı taşıdık. Bunların 700 bini Türkiye’ye turizme geldi. Hedefimiz yılda 2.5 milyon Amerikalı turist getirmek. Bunun için Turizm Bakanlığı ile proje başlatacağız” dedi.

Türk Hava Yolları (THY), 20 Mayıs 1933’te 5 uçak ve 30’dan az çalışanla ‘butik’ bir hava yolu şirketi olarak kurulmuştu. 91’inci kuruluş yıl dönümünü kutlayan milli bayrak taşıyıcı şirketin başarı öyküsü artık kıtaları aşıyor. Şirket bugün 456 (yolcu ve kargo) uçaklık filosu ile 294 uluslararası, 53 yurtiçi olmak üzere dünyada 130 ülke ve 347 noktaya uçar hale geldi. THY’nin uçuş ağına eklediği son nokta Amerika’da Denver oldu. Böylece Boston, New York, Newark, Washington D.C., Atlanta, Miami, Chicago, Detroit, Houston, Dallas, Seattle, San Francisco ve Los Angeles dahil Amerika’da uçtuğu şehir sayısını 14’e çıkardı.

Haberin Devamı

LOBİ İÇİN DE FIRSAT SAĞLAR

Denver’a 11 Haziran’da düzenlenen ilk sefere katılan THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Amerika’daki ekonomik olarak ilk onda yer alan bütün şehirlere uçtuklarını söyleyen Bolat, “Haftada 160 sefer düzenliyoruz. Geçen yıl 3 milyona yakın Amerikalı yolcu taşıdık. Bunlardan çoğu transit ama 700 bini Türkiye’ye turizm için geldi. Cruise ile başka hava yolları ile Amerikalı turist sayısı 1.3 milyonu buluyor. Bunu 2.5 milyona çıkarmak üzere Turizm Bakanlığı ile projemiz var. Ülkemizi dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Her yıl 2.5 milyon Amerikalı Türkiye’ye gelse ülkemizin lobisi olur” dedi.

‘ABİLERİN LİGİ’NE YÜKSELDİK

Haberin Devamı

1982’de eğitim için New York’a gittiği günleri hatırlatan Bolat, “THY, o dönemde sadece Brüksel’e uçuyordu. Amerika kıtasında ilk uçuş 1988’de Brüksel aktarmalı New York seferleriyle başladı. New York’a direkt uçuşlara ise 6 yıl sonra, 1994 yılında başladık” diye konuştu. Rakip havayollarının o dönemde THY’yi küçük gördüğünü ifade eden Ahmet Bolat, şöyle devam etti: “Ancak şimdi ‘abilerin olduğu lige’ yükseldik. Avrupa’nın en büyük network taşıyıcısıyız. Piyasa değeri açısından dünyadaki en değerli sekizinci hava yoluyuz. Ama varlıklarımız ondan çok daha fazla. 17 iştirak, 88 bin çalışanımız var.”

HİZMET İHRACATIYLA DEV KATKI

Turizm, taşımacılık, havacılık hizmetleri, yer hizmetleri, sağlık hizmetleri, yazılım, eğitim hizmetleri, dizi film... Türkiye’nin bu alanları kapsayan hizmet ihracatından elde ettiği yıllık gelir 101 milyar dolara çıktı. Bunun 55 milyar dolarının Türkiye’de kaldığını belirten Bolat, “Hizmet ihracatı toplamı 200 milyar dolarları bulduğunda cari açığımız kalmayacak. THY olarak 2023’te 18 milyar dolar döviz getirdik. Bununla biz uçak kiralarımızı, satın almaları ve yakıt masraflarını ödedik. Ona rağmen 8 milyar dolar Hazine’de kalmış” şeklinde konuştu.

2033’TE 960 UÇAKLIK FİLO OLACAK

Şirketin, 2033 yılı yani 100’üncü yılı hedefleri ise daha büyük. 2033 yılı stratejisine değinen Ahmet Bolat, “THY, 2033’te 960 uçaklık filo olacak. Bunun 810 adedi THY’de, 150 adedi SunExpress’te olacak” dedi. Milli gelire katkılarının 56 milyar dolar civarında olduğunu vurgulayan Bolat, “810 uçağa çıktığımızda ülkemize katkımızı daha da arttırmak istiyoruz. Bunu 156 milyar dolara çıkarmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Haberin Devamı

RAKİPLERİNİ KISKANDIRIYOR

Fransız Le Monde gazetesinin “THY rakiplerini kıskandırıyor. Küresel bir aktör haline geldi” analizine dikkat çeken Ahmet Bolat, 2006- 2007 yıllarında THY’nin istediği yerde uçak bulamadığını anımsattı ve şimdi gelinen durumu şöyle özetledi: “O dönemde iki uçak almak için 2 yıl uğraşmıştık. Biz şimdi Dubai’ye gittiğimizde 10 uçağın anlaşmasını imzaladık. Yani THY büyük bir marka oldu. Hedefimiz dünyada 100’üncü marka olmak.”

SAATTE 115 İNİŞ-KALKIŞ OPERASYONU

İstanbul Havalimanı’nda (İGA) saatte 107 iniş-kalkış operasyonu yaptıklarını belirten Ahmet Bolat, “Bu, iyileştirmelerle 115’e çıkacak. Atatürk Havalimanı’nda en fazla 70 operasyon yapabiliyorduk. İstanbul Havalimanı yapılmasaydı THY, 350 uçaklık filonun üzerine çıkamazdı. Şimdi 456 uçağımız var. Sürekli uçaklarımız geliyor” bilgilerini paylaştı. Bolat, bu yaz günlük operasyonun 1900’e çıkabileceğini söyledi.

Haberin Devamı

SPORCULARA ‘MİL’Lİ DESTEK

Milli sporculara mil puanla destek olduklarının altını çizen Ahmet Bolat, “Avrupa şampiyonu olan milli takım milli sporcularımızın her birine 500 bin mil veriyoruz. Şahsi kullanımları için veriyoruz. Dünya şampiyonu olanlara 1 milyon. Bundan sonra hiçbir sporcumuza upgrade vermiyoruz. Kendi milleriyle kendileri yapabilecek. Federasyonlara bu bütçeyi verdik. THY olarak milli projelerin her birinde varız. Ayrım yapmıyoruz. Kısır politik çekişmelere prim vermememiz lazım. Bizim ayrı bir misyonumuz var” dedi.

ANKARA’YA 5 YILDA 5 MİLYON TURİST

Ankara’yı Türkiye’nin üçüncü büyük turizm merkezi yapmak için harekete geçtiklerini ifade eden Ahmet Bolat, şunları aktardı: “AJet’le Avrupa ve Ortadoğu’dan insanları Ankara’ya taşıyacağız. Kapadokya’ya mı gitmek istiyorsun? Ankara üzerinden tur yaparak git. Bu şekilde Ankara’ya 5-6 yılda 5 milyon turist getirme projemiz var. Yeni dizi filmlerden yararlanacağız. Fatih Aksoy ve Mehmet Bozdağ ile çalışıyoruz. Bazı dizileri Afyon ve Ankara’da geçireceğiz. Bu şekilde ülkemizin değerlerini bütün dünyada tanıtmak istiyoruz.”

Haberin Devamı