Ekonomiİş bulmadan istifa edenler artıyor

İş bulmadan istifa edenler artıyor

Paylaş
İş bulmadan istifa edenler artıyor

Online istihdam platformu Kariyet.net, ‘Ekonomik Etki Analizi’ raporunu açıkladı. Buna göre son işyerinden istifa ederek ayrılan çalışanların yüzde 67’si iş bulmadan istifa etmeyi göze alıyor.

 Önce istifa edip sonra iş bulanların da yüzde 67’si 6 ay içinde mevcut işini bulduğunu ifade ediyor. Türkiye’de çalışanların işten beklentileri sıralamasında ‘iş güvencesi’ ve ‘finansal getiri’ yükselişte. Bu iki kriterin ardından 3’üncü sırada yer alan ‘öğrenme ve kariyer gelişimi’, Türkiye’de işgücünün yükselme isteğini gösteriyor.

Haberin Devamı

ACELE ETMİYORLAR

Araştırmaya göre gençler kariyerinde yükselmeyi önceliklendiriyor. Diğer yandan gençlerin ‘çok çalışma’ konusunda çekimser olduğu görülüyor. 6 gençten 1’i eğitim süreci sonrasında dinlenmek ve ne yapacağına karar vermek istiyor. Tecrübeliler ise master vb. yollar ile eğitime devam edilip uzmanlaşılması gerektiğini düşünüyor. Araştırma, çalışanların iş değiştirme noktasında çekinmediklerini de ortaya koyuyor. Kariyerinin ilk yıllarındaki her 2 adaydan 1’i önümüzdeki 1 yıl içinde iş değiştirmeyi planlarken, iş yaşamında 20 yılı geride bırakan her 4 adaydan 1’i aynı düşünceye sahip.

DÖNÜŞÜM HIZLANDI

Kariyer.net CEO’su Fatih Uysal, Türkiye istihdam piyasasına katkı sağladıkları 25 yılda sektörle paralel olarak büyük bir dönüşüm gerçekleştirdiklerini söyledi. Uysal, “İş ilanı sitesinden İK teknolojileri firmasına dönüşmemiz dünyanın önde gelen üniversitelerinden Harvard Business School’un (HBS) da radarına girdi. Bu yolculuğumuz HBS’de vaka analizine dönüştürüldü. 25. yılı kutlarken istihdam piyasasını daha iyi anlamak ve hem adaylara hem de işverenlere değerli içgörüler sunmak için araştırmalar gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Haberin Devamı