Ekonomiİşitme cihazında rekabet uyarısı

İşitme cihazında rekabet uyarısı

Paylaş
İşitme cihazında rekabet uyarısı

Dijital dönüşümle birlikte Türkiye’de son yıllarda büyük bir gelişim gösteren işitme cihazları sektörü haksız rekabetle karşı karşıya...

İşitme Cihazı İthalatçıları, Satıcıları ve Çalışanları Derneği (İŞİTBİR) Başkanı Salih Baz, sektörün yılda yaklaşık 150 bin işitme kaybı olan bireyin tekrar sağlıklarına kavuşmalarını sağladığına dikkat çekerek, “Sektör, Türkiye genelinde 2 bin 500 işitme merkeziyle hizmet veriyor ve 15 bin kişiye istihdam sağlıyor. Ancak, global işitme cihazı üreticilerinin Türkiye’de kurduğu iştirak firmaları aracılığıyla vergi yükümlülüğünden kaçarak haksız rekabete neden olacak süreçler var” dedi.

Haberin Devamı

TEMSİLCİLERE DİKKAT

Global firmaların önceden Türk distribütör firmalar tarafından temsil edildiğini söyleyen Baz, “Bu sayede istihdam sayıları daha fazla oluyor ve vergi yükümlülüklerini eksiksiz yerine getiriyorlardı. Şimdi ise bir temsilci firma kurup başına yalnızca bir yönetici koyuyor. Sattıkları tutarın çok üstünde rakamlarla Türkiye’de kurulan şirketlerine işitme cihazlarının ithalatını gerçekleştirerek kâr tutarlarını başka ülkeye transfer ediyorlar. İŞİTBİR olarak gerekli yaptırımların uygulanması için tüm girişimleri yapacağız” diye konuştu. Salih Baz, şu uyarıları yaptı:

DENETİM ŞART

İşitme cihazlarının satışı ve dağıtımı, Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlükleri tarafından sıkı bir şekilde denetlenmeli.

Haberin Devamı

Bu merkezlerde lisanslı sağlık personelleri görev yapmalı.

Kullanıcılar satın aldıkları cihazın faturasını mutlaka talep etmeli.

“Sözde işitme cihazı satıcıları” mutlaka denetim altına alınmalı, bu sayede hem hastalar mağdur olmayacak hem de vergi mevzuatının arkasından dolanılmasının önüne geçilmiş olacak.