EkonomiKira artışı hane bütçelerini zorladı

Kira artışı hane bütçelerini zorladı

Paylaş
Kira artışı hane bütçelerini zorladı

Konut ve kira fiyatlarındaki artış, hanehalklarının harcamalarında da kendini gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2023 yılı sonuçlarına göre; Türkiye genelinde hanelerin tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 23.9 ile konut ve kira aldı. Bu oran bir önceki yıl yüzde 22.4 seviyesindeydi. Konut ve kira için hane başına aylık harcama ortalama 5 bin 824 lira olurken, bu rakam 2022’de 2 bin 726 liraydı. Yani konut ve kira masrafları ortalaması iki kattan fazla artış gösterdi.

Haberin Devamı

EMEKLİLERDE DAHA FAZLA

Konut ve kira harcamaları ortalama yüzde 23.9 seviyesinde bulunsa da gelir kaynağına göre bu oranlar da değişiyor. Temel gelir kaynağı maaş, ücret, yevmiye olanlarda konut ve kira harcamalarına yüzde 22.2 pay ayrılırken, müteşebbis geliri olan hanehalkları; konut ve kira harcamalarına yüzde 19.7 pay ayırdı. Emeklilik geliriyle geçinenlerin ise konut ve kira harcamaları yüzde 31.9 paya sahip. Öte yandan en düşük gelire sahip olanlar konut ve kiraya yüzde 29.2 harcama yaparken, bu oran en yüksek gelir grubunda yüzde 21’e indi.

GIDA VE ULAŞTIRMA

Araştırmaya göre, hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar arasında ikinci sırayı yüzde 21.9 ile ulaştırma, üçüncü sırayı ise yüzde 20.6 ile gıda ve alkolsüz içecekler aldı. Toplam tüketim harcamalarında en düşük payı alan harcama türleri ise yüzde 0.8 ile sigorta ve finansal hizmetler, yüzde 1 ile eğitim hizmetleri ve yüzde 1.9 ile eğlence, spor ve kültür oldu. Aylık ortalama tüketim harcaması hanehalkı başına 24 bin 383 TL ve eşdeğer fert başına 12 bin 521 TL olarak tahmin edildi.

Haberin Devamı