EkonomiKurban pazarında sahte paraya dikkat

Kurban pazarında sahte paraya dikkat

Paylaş
Kurban pazarında sahte paraya dikkat

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kurban pazarlarındaki tehlikeye dikkat çekti.

Kurban pazarlarında ve çarşılarda sahte paraya karşı dikkatli olunması gerektiğini belirten Palandöken, “Dolandırıcılar dikkat çekmemek için kalabalık pazarları tercih ederek piyasaya sahte para sürüyor. Esnafımız ve kurban ibadetini yerine getirmek için alışverişe çıkan vatandaşlarımız hüsrana uğramamak için bu ayrıntılara dikkat etmeli. Zabıta ve polis ekipleri denetimleri sıklaştırmalı” dedi.

Haberin Devamı

NAKİT PARADA RİSK

Kurban fiyatlarındaki yükseliş ile beraber nakit olarak yapılan ödemelerde banknotların fazla olmasının sahte para riskini de arttırabileceğine dikkat çeken Palandöken, “Bu yıl Kurban Bayramı’nda piyasaya 150-200 milyar TL’lik para girmesi bekleniyor. Özellikle bayram arifesinde pazarlar iyice yoğunlaşıyor ve dolandırıcılar bu tarihlerde ortaya daha fazla çıkıyor. Kurban pazarlarında para sayma ve para kontrol makinesi bulundurulmalı” diye uyardı.

POLİS DE UYARIYOR!

Yurdun dört bir yanında kurulan kurban pazarlarında emniyet görevlileri de uyarılarını yapıyor. Ankara, Samsun, Zonguldak ve Diyarbakır’da ekipler vatandaşların kurban alışverişlerinde dolandırıcılık ve sahte para konularında dikkatli olmalarını sağlamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla bilgilendirme yaptı. Sahte paranın gerçeğinden nasıl ayırt edileceğini içeren broşürler dağıtıldı.

Haberin Devamı

110 MİLYAR LİRALIK SATIŞ

Kurbanlık satışlarından yaklaşık 110 milyar lira olmak üzere bayramda 150-200 milyar lira arasında bir ciro beklendiğini belirten Palandöken, şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı’nda 847 bin büyükbaş, 2 milyon 800 bin küçükbaş hayvan kesildi. Bu yıl fiyatlardaki artış nedeniyle yaklaşık 700 bin büyükbaş, 2.5 milyon küçükbaş hayvanın kesileceği öngörülüyor. Tahminen bu yıl sadece kesilecek kurbanlıklar için 110 milyarı gelir tahmin ediliyor.”