Sigorta Sigorta bilinci artsın risk en aza insin

Sigorta bilinci artsın risk en aza insin

Paylaş
Sigorta bilinci artsın risk en aza insin

Dünyada sigorta penetrasyon (sigortalılık) oranı ortalama yüzde 7.2 seviyelerinde seyrederken bu oran Türkiye’de yüzde 2.2 seviyesinde.

Türkiye’de sigortacılık bilincinin yeterince yerleşmediğini ve bu nedenle de penetrasyonun yaygınlaşamadığını dile getiren Sigortalı Toplum ve Dayanışma Platformu (STSP) Kurucusu Selcen Gür, “Ekonomik büyüklüğe göre bulunduğumuz yer ile sigortalılık açısından bulunduğumuz nokta arasında uçurum var. Bu da sigortacılığın potansiyelin çok uzağında olduğunu gösteriyor” dedi.

Haberin Devamı

SEKTÖRÜN FOTOĞRAFINI ÇEKTİLER

Türkiye’de sigorta sektörünün finansal sistemler içerisinde hak ettiği yeri bulabilmesi ve bilincin oluşması için Sigortalı Toplum ve Dayanışma Platformu’nu hayata geçirdiklerini belirten Selcen Gür, STSP’nin sektörün algısına ilişkin güncel bir fotoğraf ortaya koyabilmek adına sektör paydaşlarının katılımıyla geçtiğimiz günlerde özel bir çalışma gerçekleştirdiğini söyledi. Gür, “Sayılarla Sigortalı Toplum adı verilen bu çalışmaya göre sektör profesyonellerinin yüzde 89’u 18 yaşın üstündeki bireylerin ihtiyaçları olan sigorta hizmetinden tam olarak yararlanamadıkları konusunda hemfikirler” dedi.

İHTİYACA GÖRE HİZMET BİLİNMİYOR

Selcen Gür, çalışmaların sonuçları hakkında ayrıca şunları söyledi: “Bireylerin sigorta hizmetlerinden yararlanmamasının önemli bir sebebi de bireylerin sigorta ürünleri ve türevleri hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmaması. Yüzde 89’luk sektör profesyonelinin içindeki yüzde 33’lük bir dilim ise bireylerin yeni sigorta ürün ve hizmet çözümleri ile desteklenmesinin gerekliliğine vurgu yapıyor. Sektör profesyonellerindeki yüzde 98’lik ortak bir kanı ise Türkiye’deki 18 yaş ve üstü bireylerin sigorta ürünleri ve türevleri hakkında yeterince bilgiye sahip olmadıklarını gösteriyor.”

Haberin Devamı

EN ÇOK ALINAN ÜRÜN VE SERVİSLER

Çalışmanın, sektörün en bilinen ürün ve hizmetlerini de ortaya koyduğuna işaret eden Selcen Gür, şunları söyledi:

“İşyeri yangın paketi poliçesi, makine kırılma sigortası, işveren sorumluluk sigortası, üçüncü şahıs mali mesuliyet sigortası, kâr kaybı sigortası kurumlara yönelik sigorta sektörünün en bilinen ürün ve servisleri arasında yer alıyor. Bireylerin tercihlerinin öncelikleri arasında ise ilk üç sırayı; trafik sigortası, kasko ve tamamlayıcı sigorta alıyor.”

SIRADAKİ HABER