Sigorta Zorunlu trafik sigortasında kaza teminatları arttı

Zorunlu trafik sigortasında kaza teminatları arttı

Paylaş
Zorunlu trafik sigortasında kaza teminatları arttı

Zorunlu trafik sigortası, olası kaza anında karşı taraftaki araçta ve aracın içindeki kişilerde oluşabilecek sağlık sorunlarında belli tutarlarda teminat sağlıyor. Bu teminat her yıl değişiyor.

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan yönetmeliğe göre; zorunlu trafik sigortası asgari teminatları; araç başına 43 bin TL’den 50 bin TL’ye, kaza başına da 86 bin TL’den 100 bin TL’ye yükseltildi. Bu tutarlar, 2023 yılı başından itibaren sırasıyla 54 bin TL ve 108 bin TL olarak uygulanacak.

Haberin Devamı

SAĞLIK GİDERİ

Yönetmelikle ayrıca yılbaşından itibaren uygulanmak üzere sağlık gideri ile sakatlanma ve ölüm teminatları; kişi başına 430 bin TL’den 500 bin TL’ye, kaza başına 2.15 milyon TL’den 2.5 milyon TL’ye çıkarıldı. 2023 yılı başından itibaren bu tutarlar da sırasıyla 540 bin TL ve 2.7 milyon TL olarak uygulanacak. Yönetmelikle, zorunlu trafik sigortasında; mesleki faaliyette bulunanlar için asgari sigorta teminat tutarları ile koltuk sayısı 10 ve üzeri olan araçlar için bu tutarlara eklenecek teminat tutarları da yeniden belirlendi.

SIRADAKİ HABER