Ekonomi Son dakika... Kılıçdaroğlu ile Merkez Bankası Başkanı arasında sürpriz görüşme

Son dakika... Kılıçdaroğlu ile Merkez Bankası Başkanı arasında sürpriz görüşme

Son dakika... Kılıçdaroğlu ile Merkez Bankası Başkanı arasında sürpriz görüşme

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu saat 15.30'da Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu ve Kavcıoğlu ziyaret sonrasında peş peşe açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün saat 15.30'da Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu'na, Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Sekreter Selin Sayek Böke ile Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bülent Kuşoğlu eşlik ederken Kılıçdaroğlu'nun görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.

MERKEZ BANKASI ZİYARETİ SONRASI AÇIKLAMA YAPTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nu ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, görüşmenin ardından, "Burası bağımsız bir kurum. Kurumun bağımsızlığı sadece bizim için değil dünya finans piyasaları için de son derece önemli. Sıcak siyasetin Merkez Bankası’na müdahale etmesini asla istemedik ve istemiyoruz da. Bu düşüncemizi de Sayın Başkana ifade ettik" dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile Merkez Bankası’nda yaklaşık 1,5 saat görüştü. Kılıçdaroğlu, görüşmenin ardından çıkışta basın mensuplarına açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası’nın bir Cumhuriyet kurumu olduğunu vurgulayarak, 'Cumhuriyet' sözcüğünün kamu kurumları arasında bir Cumhuriyet Savcıları için bir de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası için kullanıldığına dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, "Burası bağımsız bir kurum.

Fiyat istikrarından sorumlu olan bir kurum. Kurumun bağımsızlığı sadece bizim için değil dünya finans piyasaları için de son derece önemli. Sıcak siyasetin Merkez Bankası’na müdahale etmesini asla istemedik ve istemiyoruz da. Bu düşüncemizi de Sayın Başkana ifade ettik. Ayrıca Merkez Bankası’nın yetkilerinin kararnamelerle alınıp başka kurumlara verilmesinin de doğru olmadığını, özellikle Fiyat İstikrar Komitesine vurgu yaparak da ifade ettik" dedi.

'FİYAT İSTİKRARININ OLMADIĞINI GÖSTERİYOR'

Merkez Bankası’nın iyi bir kültürü olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Bu kültürün yok olmamasını istedik. İyi bir kadrosu var, kadronun korunması gerektiğini istedik. Bu konuda da elimizden gelen her türlü yardımı da yapabileceğimizi ifade ettik; Merkez Bankası'nın kimliğinin, kişiliğinin korunması açısından. Zam yağmuru geliyor zaten, arka arkaya geliyor.

Dövizin kontrol edilememesi, Türk Lirasının sürekli değer kaybetmesi bizim açımızdan da sokaktaki vatandaş açısından da sanayici açısından da bir sorun olarak önümüzde duruyor. Bu konudaki hassasiyetimizi ve büyük ölçüde ifade ettik. Son 45 günde Türk Lirası yüzde 10 değer kaybetti. Bu rakam ciddi bir rakam.

Yani 45 günde Türk Lirasının bu kadar büyük değer kaybetmesi fiyat istikrarının olmadığını gösteriyor ve bunun yansımaları sokaktaki insana gelecek. Sokaktaki insan bunun yansımalarından büyük ölçüde etkilenecek. Esnafından tutun, taşeron işçisine kadar veya işçiye kadar veya işsizlere kadar mutfağı büyük ölçüde etkileyecek bu" diye konuştu.

'KARAKIŞ FONU OLUŞTURULMALI'

Dövizin yükselmesine karşı endişelerini de ifade ettiklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Çünkü önümüzdeki kış bir zam yağmuru gelecek. Elektrikten, akaryakıttan, doğal gazdan tutun hemen hemen her alanda ciddi sorunlar çıkabilir. Bu konuda ben grup toplantısında bir 'Kara kış fonu' oluşturulması gerektiğini ifade etmiştim.

Burada da ismi 'Kara kış' olmayabilir; ama fakirin, fukaranın hakkını hukukunu korumak açısından, onların pahalı elektrik, doğal gazla karşılaşmamaları açısından en azından bütçelerine belli zaman dilimleri içinde katkıda bulunmak için bir fonun oluşturulması gerektiğini ifade ettim. Bu fon mutlaka olmalı aksi halde bu kış vatandaşlar için çok kötü olacak" diye konuştu.

'KARARI LİYAKATLİ KİŞİLER VERSİN'

Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası'nın bağımsızlığına müdahale eden kişinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu savunarak, "Faiz oranları düşsün veya faiz oranları şu seviyeye insin diye ilk bilgiyi veren, kamuoyunu bilgilendiren kişinin veya bu konuda talimat verdiğini söyleyen kişinin Erdoğan olduğunu biliyoruz.

Buradan Erdoğan'a açık ve net çağrı yapıyorum; lütfen Merkez Bankası'nın kurumsal kimliğine saygı göster ve Merkez Bankası'nın faiz yükselir mi, faiz düşer mi bu konuda kararı sen değil bu konuda kararı liyakatli kişiler versinler. Eğer onlar bu kararı verebilirlerse o zaman dünyada pek çok finans kuruluşu da doğal olarak Merkez Bankası'na saygı gösterecektir" ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, açıklamasının ardından soru almadan ayrıldı.

DHA

MERKEZ BANKASI BAŞKANI KAVCIOĞLU DA AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, döviz kurlarındaki hareketliliğe yönelik alacakları olası kararlara ilişkin, "Biz çalışmalarımızı yapıyoruz teknik olarak. Gelişmeleri dikkate alarak 21 Ekim'de ülkemiz için en hayırlı karar neyse, bütün Para Politikası Kurulu'ndaki arkadaşlarımla birlikte, en doğru kararı vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın." dedi.

Kavcıoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile TCMB İdari Binası'ndaki görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu'nun bu sabah kendilerini aradığını ve Banka'yı ziyaret etmek istediğini aktaran Kavcıoğlu, "Biz de teşekkür ettik ve randevuyu verdik. Onlar da geldiler sağ olsunlar. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk." diye konuştu.

Kavcıoğlu, Kılıçdaroğlu'nun eleştirilerine yönelik açıklamalar yaptıklarını ifade ederek şunları kaydetti:

"Merkez Bankası ülkenin en gözde, en güzide kurumlarından birisidir. Bu ülkenin her kişisinin sahiplenmesi gereken bir kurumudur. Dolayısıyla Merkez Bankasını yıpratan açıklamaların bizi üzdüğünü buradan da herkese ifade edelim. Merkez Bankası güçlüdür, rezervleriyle rakamlarıyla fiyat istikrarı anlamındaki mücadelesiyle. Gereken kararları Para Politikası Kurulu ile birlikte almaktadır. Bugün rezervlerimiz 125 milyar dolara yaklaşmıştır. Dolayısıyla herkesin bu rakamları gündeme getirmesi hem Merkez Bankasını daha güçlü kılacaktır hem de ülkemizin bu anlamda daha güçlü görünmesini sağlayacaktır. Son 7 ayda 35 milyar dolara yakın Merkez Bankasının rezervi artmıştır. Bu, Merkez Bankasının, ülkemizin gücünü göstermektedir. Rakamlarımız çok güzel bir şekilde gelişmektedir. Bunları anlattık kendilerine, onlar da sağ olsun bizi dinlediler ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Ben tekrar kendilerine teşekkür ediyorum."

DOLAR KURUNDAKİ HAREKETLİLİK

Dolar kurunun yükselişine yönelik Banka olarak ne yapacaklarının sorulması üzerine Kavcıoğlu, "Kurları, dünyadaki gelişmeler, doların diğer para birimleri karşısındaki güçlü gelişimi, hepsi önemli, hepsi etkiliyor. Biz de bu anlamda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah her şey çok daha güzel olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Kavcıoğlu, Banka'daki son görev değişikliklerinin kendisi tarafından mı talep edildiğinin sorulması üzerine şu cevabı verdi:

"O konuda da çok yanlış spekülasyonlar yapılıyor. Bunlar bütün kurumlarda olabilen şeyler. Bir kısmı arkadaşların kendi tercihi, bir kısmı bizim tercihimiz. Dolayısıyla herhangi bir sıkıntı yok. Bir sıkıntı varmış gibi anlatılması da Merkez Bankasını yıpratıyor. Bu tür spekülasyonlara gerek yok. Bizlere sorduğunuzda biz gereken cevapları şeffaf bir şekilde veriyoruz. Merkez Bankasının bütün rakamları açıktır ve nettir. Bunlar üzerinde spekülasyon yapmak bu ülkeye Merkez Bankasına zarar verir. Dolayısıyla herkes siyaset veya eleştiri yapacaksa başka şeyler üzerinden yapmalıdır. Merkez Bankasını bu kadar haksız ve yanlış bir şekilde eleştirmek doğru değil. Bu anlamda herkesi daha sağduyulu olmaya çağırıyoruz. Bu anlamda Sayın Kılıçdaroğlu ve milletvekili arkadaşlarımızla da hemfikiriz. Onlardan da bunu rica ettiğimde onlar da bunu çok sağduyu ile karşıladılar. Dolayısıyla herhangi bir problem yok. Karşılıklı bir görüş alışverişi oldu. Biz Merkez Bankasının yaptıklarını anlattık. Eğer kafalarında bir soru işareti olursa bizi her zaman arayabileceklerini çok net bir şekilde... Zaten bizim bilançomuz, iletişim kanallarımız çok açık. Her türlü bilgiyi, yanlış algıyı düzeltecek şekilde açıklama yapabileceğimizi, bilgi verebileceğimizi ifade ettik."

"İNSANLARIN ELEŞTİRİ YAPARKEN BİRAZ DERSİNE ÇALIŞMASI LAZIM"

Kavcıoğlu, "görevine son verilenlerin faiz indirime karşı oldukları için bu kararın alındığı" iddialarının sorulması üzerine ise şu yanıtı verdi:

"TCMB yıllardır faiz indirimi ve artırımı yapıyor. Bu arkadaşların hepsi de kurumda yıllardır görev yaptılar. Dolayısıyla insanların eleştiri yaparken biraz dersine çalışması lazım. Bir şey çıkarmak adına bu tür yorumlar doğru değil. Bu arkadaşlar faiz indirildiği dönemde de bu Banka'da görev yaptılar, faiz artırıldığı dönemde de bu Banka'da görev yaptılar. Dolayısıyla böyle bir hassasiyet söz konusu değil. Kaldı ki biz Para Politikası Kurulu olarak ve diğer arkadaşlarla bu hafta 21 Ekim'e kadar bütün teknik ekiple birlikte çalışacağız. Bütün verileri bütün gelişmeleri analiz ederek bir karar vereceğiz. Bu anlamada kendi içimizde tabii ki tartışıyoruz, çok doğal ama bir karar açıklıyoruz bu karar herkesin kararı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının kararı. Bugüne kadar böyle oldu, bugünden sonra da böyle olacaktır. Bugüne kadar birçok arkadaş görevden ayrıldı, bundan sonra da ayrılabilir. Bu, bütün kurumlarda var ama bunun altında bazı şeyler aramak çok doğru değil. Böyle bir şey de yok. Böyle bir şey olsaydı daha önce ayrılırlardı veya ayırırdık. Tamamen kendi süreci içinde gelişen bir görev değişimidir. Olayı böyle değerlendirmek daha doğru olur diye düşünüyorum."

Kavcıoğlu, Banka olarak üzerlerine düşen sorumluluğun gereğini yerine getirdiklerini belirterek "Dediğim gibi bu gelişmeleri tek bir bakış açısıyla değerlendirmek doğru değil. Daha geniş bakmak lazım." dedi.

"PPK'DE EN DOĞRU KARARI VERECEĞİMİZDEN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN"

Dolar karşısında Türk lirasının değer kaybına ilişkin gelişmelerin de sorulması üzerine Kavcıoğlu, 21 Ekim'de yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısına işaret ederek bu konularda çok fazla yorum yapmanın doğru olmadığını dile getirdi.

Kavcıoğlu, "Biz çalışmalarımızı yapıyoruz teknik olarak. Gelişmeleri dikkate alarak yine 21 Ekim'de ülkemiz için en hayırlı karar neyse, bütün Para Politikası Kurulu'ndaki arkadaşlarımla birlikte, en doğru kararı vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın." diye konuştu.

Kavcıoğlu, Banka'nın rezervleriyle ilgili hesaplamalara yönelik bir soru üzerine, rezerv hesaplarının IMF'nin tanımına uygun olduğunu belirterek "Türkiye'nin şu an yaklaşık 124,5 milyar doların üzerinde 125 milyar dolar her gün değiştiği için ortalamanın üzerinde bir rezerv noktasına geldik 7 aylık süreçte. 35 milyar dolara yakın bir rezerv artışımız oldu. Ben arkadaşlardan bunun da konuşulmasını tartışılmasını beklerim. Bu Türkiye açısından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası açısından önemli ve ekonomik olarak güzel bir gelişmedir." ifadelerini kullandı.

Eksi rezerv tartışmalarının dünyanın hiçbir yerinde yapılmadığını dile getiren Kavcıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı

"Swapları çıkıyorlar, kamu parasını çıkıyorlar, eksiye düşürmek için her şeyi çıkıyorlar. Dünyada böyle bir tanımlama yok. Bizim bugün itibarıyla rezervlerimiz 124,5 milyar doların üzerindedir, yuvarlayarak söylüyorum 125 milyar dolardır. Bu da Merkez Bankasının gerçek gücü ve rezervidir. Bunun dışındaki tartışmalar anlamsız ve yersizdir. Biz Kılıçdaroğlu'na ve milletvekili arkadaşlarımıza izah ettik, açıkladık onlar da makul karşıladı. Diğer arkadaşlarla görüştüğümüzde de aynı şeyleri söylüyoruz. TCMB rezervlerini bu şekilde düşünmek doğrudur. Önümüzdeki hafta PPK var. Orada da tüm gelişmeleri değerlendirerek, ülkemiz için en iyi kararı vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın."

SIRADAKİ HABER