EkonomiTürkiye ilk beş turizm ülkesinden biri oldu

Türkiye ilk beş turizm ülkesinden biri oldu

Paylaş
Türkiye ilk beş turizm ülkesinden biri oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin marka değerine katkıda bulunmak amacıyla bu yıl 16 şehirde düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin dördüncü durağı Samsun oldu.

Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin rotasına bu yıl ilk kez dahil olan Samsun’da, 8-16 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek konserler, sergiler, atölyeler, söyleşiler ve gastronomi etkinlikleri dün başladı.

Haberin Devamı

BÜYÜK İLERLEME

Samsun Müzesi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Dünya Turizm Örgütü verilerine göre, Türkiye bugün ilk beş turizm ülkesinden biridir. Ziyaretçi sayısı, turizm geliri, ürün çeşitliliği, tesisleşme ve altyapı, sürdürülebilirlik uygulamaları, pazar çeşitliliği, yıl boyuna ve ülke geneline yayılan turizm hareketi derken her başlıkta büyük ilerlemeler kaydettik” dedi.

SÜREKLİLİK SAĞLAYACAK

Bunu kamu ve özel sektör paydaşlarıyla birlikte başardıklarını vurgulayan Ersoy, “Kazanımlarımızı koruyarak bu başarının devamlılığını da yine birlikte sağlayacağız” dedi. Ersoy, Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin de sürekliliği sağlaması amacıyla düşünülmüş bir proje olduğunu, her yıl rekorlarla yoluna devam ettiğini kaydetti.

Haberin Devamı

FTI AÇIKLAMASI

400 BİN ALMAN TURİST İÇİN KRİZ MASASI

Almanya’nın en büyük tur operatörlerinden olan FTI grubu 4 Haziran itibarıyla operasyonlarını dünya genelinde durdurma kararı aldı. Bakan Ersoy, bir kriz masası oluşturulduğunu belirterek, FTI grubu aracılığıyla Türkiye’ye gelen 25 binden fazla turistin geri dönüşlerinin sorunsuz şekilde organize edildiğini açıkladı. Ersoy, ileriye dönük 400 bin rezervasyonun minimum iptalle tekrar Türkiye’ye yönlendirilmesi için çalışmalar yaptıklarını da belirtti. Ersoy, “Süreci Türkiye olarak çok az kayıpla kapatacağımızı ve sezon başında belirlediğimiz 7 milyon Alman ziyaretçi hedefini yakalayacağımızı öngörüyoruz” dedi.