Ekonomi Türkiye'yi 'küresel veri üssü' yapacak

Türkiye'yi 'küresel veri üssü' yapacak

Paylaş
Türkiye'yi 'küresel veri üssü' yapacak

Hisseleri 24 yıldır New York Borsası’nda (NYSE) işlem gören Turkcell’in 30’uncu kuruluş yılı dolayısıyla gong töreni düzenlendi. Törende konuşan Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, “30 yılda sektörümüze, ülkemize ve toplumun her kesiminden insanımıza yaptığımız yatırımlarımız 27 milyar dolara ulaştı. Türkiye’nin Turkcell’i olarak bu yatırımlara devam edecek, ülkemizi ‘küresel veri üssü’ konumuna taşımayı hedefleyeceğiz” dedi.

1994 yılında kurulan ve hisseleri 2000 yılında dünyanın en büyük borsası olan New York Borsası’nda (NYSE) işlem görmeye başlayan Turkcell, İstanbul ve New York borsalarına aynı anda kote olan ilk ve tek Türk şirketi konumunda bulunuyor. 8 Temmuz Pazartesi günü, New York Borsası piyasa kapanışı, Turkcell’in 30’uncu yılını kutladığı gong töreniyle gerçekleşti. Törende konuşan Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, “Turkcell hisseleri yaklaşık çeyrek asırdır New York Borsası’nda işlem görüyor. Telekomünikasyon operatörü olarak çıktığımız yolda, bugün ‘uçtan uca teknoloji sağlayıcısı’ kimliğimizle sektörümüzün lider şirketiyiz” dedi.

Haberin Devamı

E-TİCARET, MÜZİK, DİJİTAL ÖDEME...

İnternet sağlayıcılığından dijital ödeme sistemlerine, mobil mesajlaşma uygulamasından dijital müzik platformuna, veri merkezinden bulut teknolojilerine kadar çeşitli alanlarda faaliyet gösterdiklerini söyleyen Koç, şöyle devam etti: “Bunların yanı sıra e-ticaretten, oyun sektörüne, çağrı merkezi işletmeciliğinden enerji üretimine ve daha pek çok alanda faaliyet gösteren farklı şirketlerimizle yenilikçi çözümler sunuyoruz. Kişilerin ve kurumların dijital dönüşüm ihtiyaçlarının tamamını karşılıyoruz. Bu yüzden kendimizi uçtan uca teknoloji sağlayıcısı olarak tanımlıyoruz.”

BÖLGENİN ‘OYUN KURUCUSU’ OLACAK

Turkcell’in, Türkiye için sadece ekonomik ve toplumsal katkılarıyla değil, milli menfaatler noktasında da stratejik öneme sahip olduğunu söyleyen Ali Taha Koç, “Türkiye’nin Turkcell’i olarak hedefimiz, ülkemizi ‘küresel veri üssü’ konumuna taşımak. Bir başka deyişle bölgenin ‘oyun kurucusu’ olacağız” dedi. Bu vizyonla ocak ayında yeni bir şirket kuruluşu için adım attıklarını söyleyen Koç, ‘TDC’ adıyla kuruluş aşamasında olan şirketin, ‘küresel veri sahipliği’ alanında, Türkiye’yi global arenaya taşıma hedefiyle çalışmaya başladığını ifade etti.

Haberin Devamı

Turkcell, Türk bayrağını New York Borsası’nda (NYSE) 24 yıldır dalgalandırmanın gururunu yaşıyor. 30’uncu kuruluş yılı kapsamında NYSE’de düzenlenen törene Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç’la birlikte Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Kazancı ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

4 BİN YERLİ VE YABANCI ŞİRKETE HİZMET SUNUYOR

4’ü yeni nesil olmak üzere toplam 33 veri merkezinde yaklaşık 32 bin metrekare aktif beyaz alana sahip olduklarını belirten Ali Taha Koç, “4 yeni nesil veri merkezimizle 4 bin yerli ve yabancı şirkete bulut ve veri barındırma hizmeti sunuyoruz. Teknolojinin ve verinin güç olduğu bu yeni dünyada Turkcell olarak pozisyonumuzu güçlendiriyoruz, Türkiye’yi bölgenin veri üssü haline getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu. Yeni yatırımların ayrıntılarını da paylaşan Koç, “TDC Veri Barındırma Hizmetleri ismiyle kuracağımız şirketimizin iş hedefi; ülkemizi dünyanın en önde gelen veri ve bulut teknolojileri üslerinden biri haline getirmek. Avrupa veri merkezimizle birlikte, bu alanda bugüne kadar yaptığımız yatırımlar 350 milyon doları aştı” dedi.

Haberin Devamı

DİJİTAL YOLCULUKTA REHBER OLDU

Ses ve data operatörlüğünden uçtan uca teknoloji sağlayıcılığına uzanan yolculuğu anlatan Ali Taha Koç, “100 yıllık Cumhuriyetimizin ‘muasır medeniyetler’ seviyesine ulaşmasında, ‘teknoloji’ alanında ilkleri başararak büyük katkılar yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’nin dijital yolculuğunda iz bırakan tarihimize baktığımızda gururla görüyoruz ki; teknolojinin olduğu her yerde Turkcell var. İnsanlardan nesnelere, şirketlerden teknoloji ekosistemine ve onlarca sektöre, sosyal sorumluluktan çevresel sürdürülebilirliğe… Her şey Turkcell’le çalışıyor, Turkcell herkesle çalışıyor” diye konuştu.

 

New York Borsası, içerisinde işlem gören hisse senetlerinin piyasa değeri açısından açık ara olarak dünyanın en büyük menkul kıymet borsası konumunda. New York Borsası’nda işlem gören hisse senetlerinin piyasa değeri yaklaşık olarak 28.4 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Haberin Devamı

TEKNOLOJİ DÜNYASINDA GÜÇ ‘DATA’YA SAHİP OLANDA

Teknoloji dünyasındaki global değişime de değinen Ali Taha Koç, şunları söyledi: “İnsanlığın bugüne kadar ortaya çıkardığı tüm teknolojilerden daha farklı bir ‘şey’ ile karşı karşıyayız: ‘yapay zeka’. Çok hızlı ve çok kompleks bir gelişime tanık oluyoruz. Aslında bu bir çağ değişimi. ‘Herkesi birbirine bağlamaktan her şeyi birbirine bağlama’ çağına geçtik. Bu çağda; teknoloji ile veri arasında karşılıklı bir beslenme döngüsü var. Dolayısıyla ‘veri sahipliği’ büyük önem taşıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın hep söylediği ‘Dünya 5’ten büyüktür’ ifadesi bu konu için de geçerli. Zira teknoloji dünyasında güç ‘5’te değil, ‘veri’ye (data) sahip olanda, veriyi depolayanda, işleyende ve analiz edenlerde. İnanıyorum ki, Turkcell öncülüğünde yeni dünyanın ‘yeni güç arenası’nda Türkiye de olacak.”

Haberin Devamı

HANGİ AVANTAJLARI SAĞLAYACAK?

* Türkiye, küresel veri üssü haline geldiğinde çok önemli fırsatlar oluşacak. 2030’da 2 trilyon dolarlık bir ekonomiye ulaşacak olan küresel yapay zekâ, nesnelerin interneti, veri sahipliği, veri yönetimi ve işletmeciliği alanlarından pay alınması, stratejik bir alanda Türkiye’nin küresel çaptaki gücünü artıracak.
* Ülkemizin küresel veri üssü konumuna gelmesi, ülke ekonomisine pozitif yönde katkı sağlarken; son kullanıcıyı etkileyecek gelişmelere de kapı aralanacak.
* Daha stabil ve hızlı bir internet bağlantısı, daha gelişmiş bulut hizmetleri, dijital servisler ile daha rekabetçi ve daha yüksek hizmet kalitesi gibi bir dizi önemli avantajı da beraberinde getirecek.

TOPLUMSAL FAYDA PROJELERINE 300 MİLYON DOLAR

Turkcell’in kurulduğu günden bu yana eğitimden spora, kültür-sanattan sürdürülebilirliğe kadar her yaş grubundan ve toplumun her kesiminden milyonlarca vatandaşın yanında olduğunu vurgulayan Ali Taha Koç, şunları söyledi: “Son 10 yılda toplumsal katkımız 300 milyon doları buldu. Binlerce çalışanımızla istihdama katkı sağlıyoruz. 2002’den bu yana spora ve sporculara milyarlarca lira destek verdik. Sürdürülebilirlikte ise hedefimiz 2050’de karbon ayak izinde net sıfır şirket olmak. Kısacası 30 yıldır olduğu gibi bundan sonra da hayatın her alanında Turkcell olacak.”