Ekran bağımlılığı miyop yapıyor

Dünya üzerinde özellikle artan ekran bağımlılığına bağlı olarak miyop problemi ciddi boyutlara ulaştı. Avrupa'da miyop sayısı 20 yılda iki kat artarken Türkiye'de ise yüzde 65 oranında bir artış söz konusu
 

20 Şubat 2017, Pazartesi 17:08
A A
Ekran bağımlılığı miyop yapıyor
Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kadircan Keskinbora, miyop görülme yaşının ortaokul çağına kadar düştüğünü ve miyop probleminin tedavi süreçlerini şöyle anlattı:


GÖZLERİ NORMAL İNSANLARDAN BÜYÜK OLUR


“Miyopi uzağı bulanık görmekle karakterli kırma kusurudur. Miyop insanlarda gözler normal gözlerden daha büyük olur. Uygun gözlük/kontakt lens uygulamasıyla veya lazer ameliyatıyla uzağı net görürler. Miyopi, hipermetropi diğer “kırma kusuru” başlığı altında değerlendirdiğimiz göz bozukluklarından biridir. Gözlük vb. optik düzeltici aygıtlarla düzeltilebilen kusur olarak kabul edilir, hastalık olarak kabul edilmez. Ancak miyopinin dejeneratif / patolojik (eski isimlendirmeyle 'fort') şekli hastalık olarak kabul edilmekte sadece gözlük veya kontakt lensle düzeltme tamamen düzelmeyi sağlayamamakta, hastalık ilerlemektedir.


MİYOP OLDUĞUNUZU NASIL TEST EDEBİLİRSİNİZ?


Miyop olan bir insan bir öğrenciyse yanındaki arkadaşı tahtadaki yazıları rahatlıkla görebilirken kendisi bulanık görür. Televizyon alt yazılarını bulanık görür, okuyamaz. Sinemada film izlerken devamlı gözlerini kısar, araba kullanıyorsa tabela veya trafik levhalarını ancak çok yanaştığı zaman görebilir, bazen kavşağı geçtiği esnada levhaları okur ve kavşağı kaçırır.

Bu gibi belirtilerden birini yaşayan biri, gözünde sorun olmayan bir arkadaşı veya yakınıyla kendi görmesini karşılaştırarak kendi durumuyla ilgili değerlendirme yapabilir.” diyor.


MİYOP EN ÇOK ORTAOKUL ÇAĞLARINDA GÖRÜLÜYOR


İnsanlarda en çok miyop görülme yaşının ortaokul çağlarına denk geldiğini belirten Prof. Dr. Kadircan Keskinbora, hastalığın bu şekline “okul çağı miyopisi” adı da verildiğini belirtiyor. Miyop astigmat hastalığına da dikkat çekiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor;

 “Gözlerimiz karşımızdan, bütün eksenlerden yani 360 dereceden gelen ışınları görür. Bu ışınların oluşturduğu düzlemi ifade edersek birbirini ortadan kesen yatay ve dikey iki eksenden söz ederiz. Miyop olan kişide yatay ve dikey eksendeki kırma kusuru birbirine eşittir. Bu iki eksendeki kusur birbirinden farklı değerlerde ise kişide astigmat bulunduğu anlaşılır.   


DAİRESEL CİSİMLERİ OVAL BİÇİMDE GÖREBİLİRLER


Miyop astigmat olan bireylerde kusurun büyüklüğü arttıkça daha belirginleşmek üzere dairesel görünümlü cisimleri oval şekilli görürler. Bir cismin bir kısmını nispeten net görürlerken ona dik olan eksendeki kısmı bulanık görürler. Bu bulanık görünüm beyinde tek hayal haline getirilmeye, netleştirilmeye çalışılır. Kişide belli bir süre sonra göz yorgunluğu, uyku hali veya baş ağrısı olmaya başlar.


MİYOP VE ASTİGMAT TEDAVİSİ NASIL OLUR?


3 ayrı seçenekle kırma kusuru düzeltilebilir:

1)    Kırma kusurunu düzeltecek değerdeki camların uygulandığı gözlükle,
2)    Uygun sferik veya torik kontakt lenslerle,
3)    Excimer lazer cerrahisiyle.

Excimer lazerle göz çizme ameliyatı, göz bozukluklarını düzelten bir göz ameliyatıdır. Gözlerimize cisimlerden gelen ışığın, gözümüzün kornea (cam tabaka) bölümündeki yanlış kırılmasını ameliyatla korneada kalıcı değişiklik yaparak düzeltilmesidir. Korneaya lazer ışınlarıyla müdahale edilerek, gözlerimize gelen ışığın doğru şekilde kırılması sağlanır. Böylece göz bozukluğumuz düzeltilmiş olur.


LAZER AMELİYATI SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?


Kimlerin lazer ameliyatına uygun olduğunu açıklayan Prof. Dr. Kadircan Keskinbora önemli noktaları şöyle özetledi:

Öncelikle kişinin buna istekli olması gerekir. Kendisine bütün detaylar anlatılır, ameliyatın başarı şansı, olası sorunlar ve ne gibi durumlarda bu ameliyatı yapmanın sakıncalı olabileceği anlatılır. Ön değerlendirme muayenesinden başka göz kuruluğu bulunup bulunmadığı, kornea haritalandırma ve kornea kalınlık testleri yapılır. Bunlardan sonra uygun bulunursa sonraki aşamalara geçilir.

Ayrıca -10.0 diyoptriden daha yüksek kusurlarda uygulamamak genellikle daha uygundur.Excimer lazer miyop düzeltme ameliyatlarında, başarı oranı yüksektir. Bazı hallerde ve özellikle yüksek numaralı gözlerde yapılan ameliyatlarda bazen bir miktar geri dönüş olabilmektedir.

Operasyondan sonra güneş gözlüğü kullanılması, ilaçların hekimin önerdiği sürelerde ve önerilen şekilde kullanılması, göze darbe alınmaması, gözün ovalanmaması önemlidir."

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.