Ekranların sansüre uğrayan en rahatsız edici sahneleri

Dizi bölümlerinin senaryoları şiddet ya da cinsellik konusunda beyazperdeye göre daha temkinli olsa da bazen kimi sahneler kanalların sınırlarını aşıyor. İşte The Walking Dead'den Girls'e, fazla rahatsız edici bulunduğu için diziden çıkarılan, hatta kimisi yasaklanan o sahneler...

12 Temmuz 2018, Perşembe 16:07 Son Güncelleme:
A A
Girls - Cinsellik sahnesi...

Girls - Cinsellik sahnesi...

Yayınlandığı altı sezon boyunca sayısız uyuşturucu, çıplaklık ve cinsellik deneyimine yer veren Girls, bir sahne için HBO’nun engeline takılmış. Dizinin yaratıcısı Lena Dunham’ın söylediklerine bakılırsa bu sahne HBO’nun yayın lisansını iptal edebilirdi. Dunham bu sahnede Elijah karakterinin mastürbasyon yaptığını açıkladı.

Game of Thrones - Vahşet dolu ölüm...

Game of Thrones - Vahşet dolu ölüm...

Şiddet ve seks sahneleriyle ünlü bir diğer HBO dizisi Game of Thrones, yıllardır birçok sahnesiyle bu tip tartışmaların odağındaydı. Ancak HBO 4. sezonda yer alan bir sahneyi yayınlanamayacak kadar rahatsız edici buldu. Hayranların hatırlamakta zorlanmayacağı ünlü Oberyn Martell düellosu, ilk kurguda o denli vahşet doluymuş ki sahneyi kırpmak zorunda kalmışlar.  

Walking Dead - Fat Joey’nin ölümü...

Walking Dead - Fat Joey’nin ölümü...

Seyri zor dizilerde başı çeken The Walking Dead, kutsal karakterlerini bir kalemde öldürmekten ya da şiddeti alenen sergilemekten asla çekinmiyor. Ancak 7. sezonda yer alan Fat Joey’nin ölümü, esasında ‘gore’ derecesinde kanlı bir sahneymiş; bu yüzden şiddetin dozajını düşürmek zorunda kalmışlar.

The X-Files - Ensest ve cinayet...

The X-Files - Ensest ve cinayet...

Fox’un uzun soluklu bilim kurgu efsanesi The X-Files, 4. sezondaki ünlü “Home” bölümü yüzünden büyük tartışmalara yol açtı. İçerisinde bir bebeğin canlı canlı gömüldüğü ya da dehşet verici ölümlerin yaşandığı bölüme 1994'te Fox tarafından yasak getirildi. Home, 5 yıl sonra Cadılar Bayramı gecesi ise başında bir uyarıyla yeniden yayınlandı.

Dexter'ın kahvaltısı...

Dexter'ın kahvaltısı...

Ekranların en ünlü seri katili Dexter, beklendiği gibi rahatsız edici unsurlarla doluydu. Ne var ki dizi için tasarlanan ilk açılış sekansı fazla tuhaf bulunduğu için yeniden kurgulanmış.

Poldark - Tecavüz sahnesi...

Poldark - Tecavüz sahnesi...

Poldark'ın 2. sezonundaki bir bölümün senaryosunda Ross Poldark eski sevgilisi Elizabeth’e tecavüz ediyormuş. Neyse ki BBC ve kitapların yazarının oğlu Andrew Graham araya girmiş ve ilgili sahne senaryodan çıkarılmış.

Negan ve Lucille savaşı...

Negan ve Lucille savaşı...

Şiddet anlamında rekorlara sahip The Walking Dead’in 7. sezon prömiyerinde 11 karakterin ölümü ayrı ayrı çekilmiş. Bölümün yayınlanmayan sahnelerinden birinde hamile Maggie sopayla dövülüyormuş. Fazlasıyla rahatsız edici bulunan bu sahne kurgudan çıkarılmış.


Kaynak: beyazperde.com

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.