Eksi faize hücum!

Eksi faize hücum!

Almanya, Danimarka, Hollanda hazineleri son dönemde yaptıkları ihalelerde yatırımcılara negatif faiz ödemeye başladı

19 Temmuz 2012, Perşembe 10:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Avrupa borçlanma piyasasında yatırım tecrübelerine pek uymayan gelişmeler yaşanıyor. Danimarka, Almanya, Hollanda gibi ülke hazinelerinin bono ihalelerinde önerdiği negatif faizi karşın ihalelere talep yağıyor.

Almanya, dün iki yıl vadeli federal hazine bonosu ihalesinde negatif faizle borçlandı. Faizin eksiye geçtiği Avrupa’da geçtiğimiz günlerde Hollanda’da da benzer borçlanmalar yaşanmıştı. Almanya, 2 yıl vadeli Federal Hazine Bonosu ihalesinde 4.17 milyar euro borçlandı. İhalede faiz oranı yüzde -0.06 olurken bir önceki dönem ihraçta faizi yüzde 0,10 olmuştu.

Almanya’nın 2 yıl vadeli federal hazine bonosu ihalesine satışın 2 katı talep geldi. İhalede 8 milyar 354 milyon euro talep geldi. 5 milyar euroya kadar da borçlanma hedefleniyordu.

1000 euro’nu azaltarak geri al

Eksi faizin anlamı yatırımcının devlete borç verdiği parayı eksiğiyle geri alması. Yani yatırımınız kazandırmayacak aksine yatırdığınız 1000 euroyu iki yıl sonra 999.88 euro olarak geri alacaksınız. Yani Alman tahvilini alan yatırımcı parasının yaklaşık yüzde 1’ini kaybedecek. Yatırımcı neden buna razı olur?
Uzmanlar, “Avrupa’da güven ortamı o kadar bozuk ki yatırımcı parasını Almanya dışında bir yere yatırmak yerine bir miktar maliyete katlanarak (negatif faiz) Almanya’da bırakıyor, başka güvenecek limanları yok” şeklinde özetliyor durumu.

Kapitalist sisteme uymuyor

İnsanların ve kurumların paralarını bir yatırım aracına park ederken vade tarihinde yatırdıkları ana paradan daha düşük bir miktar geri almaya razı olmalarını kapitalist düzen ile bağdaştırmak zor. Ancak son dönemde olan bu. Avrupa’da güçlü ülkelerin borçlanma faizleri eksiye dönmüş durumda. Mesela 2 yıl vadeli tahvil faizi Almanya’da eksi yüzde 0.07, Danimarka’da eksi yüzde 0.38, Finlandiya’da eksi yüzde 0.04 ve Hollanda’da eksi yüzde 0.02. Uzun bir süredir faizleri ekside olan İsviçre’de ise bu oran eksi yüzde 0.56.

Kimse kimseye güvenmiyor

Bu ülkelerin hepsinde ortak bir özellik dikkat çekiyor. Hepsinin kredi notu en yüksek seviye olan AAA. Uzmanlar, olağan bir durum olmasa bile bu eğilimi korunma ihtiyacı ile açıklıyor.

* Avrupa’da ciddi bir ekonomi ve bankacılık krizi yaşanıyor. Bu ortamda yatırımcılar paralarını olabildiğince güvenli alanlara yatırmak istiyorlar.

* Ancak bu konuda çok da serbest değiller çünkü regülatörler risk gördükleri herhangi bir yatırım için bankalardan karşılık ayırmalarını talep ediyor.

* Bu durumda bankalar açısından yapılması gereken şey parayı aynen merkez bankasına iade etmeleri. Uzun zaman da böyle oldu.

* Ancak, Avrupa Merkez Bankası (ECB) iki hafta önce mevduat faizini sıfıra çekince bu da opsiyon olmaktan çıktı. Çünkü ECB’de para bulundurmanın bir maliyeti de var. Yani net getirisi eksi.

* Böyle olunca ellerinde ciddi miktarda bir likidite kaldı ve bunu bir yere park etme zorunluluğu doğdu. Ya kasada saklayacaksınız, ya da riskinin sıfır olduğuna inandığınız bir ülkenin tahvilini alacaksınız.

* Son dönemde olan bu. Bu olağan bir durum değil. Ama her kriz döneminde bu tarz anomaliler yaşanıyor.

* Bankalar açık bir şekilde tüketiciye ya da yatırımcıya kredi vermeyi istemiyorlar. Çünkü kimse kimseye güvenmiyor. Mevduat sahibi parasını kaybetmekten korktuğu için olabildiğince güvenli alanlar arıyorlar. Böyle olunca da kasa parası ya da saklama parası vermek yerine her an nakide dönülebilecek AAA notuna sahip ülkelerin tahvilleri seçiliyor.

* Uzmanlar, bu eğilimi sağlıklı bir durum olarak nitelendiremiyor. Güvensizlik olgusunun ulaştığı zirve noktasını gösterdiği konusunda uzmanlar mutabık.

* Mevduatların krediye dönmemesi de mevcut risklerin artarak daha kalıcı olabileceğine işaret ediyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 18 Nisan 2021 Şans Topu sonuçları