Eksik diş kâbusu sona eriyor

Kan sulandırıcı kullananlar, riskli hastalar da artık tek diş eksiklerini dikişsiz implant teknolojisi sayesinde rahatça yaptırabiliyor. Diş çektirenler aynı seansda yeni dişine kavuşabiliyor

17 Ekim 2014, Cuma 13:20
A A
Eksik diş kâbusu sona eriyor

Kanama olmadan ve dikiş atılmadan gerçekleştirilen dikişsiz implant uygulamaları hakkında bilgi veren Dentram Klinikleri kurucusu Ağız Diş Çene Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Serhat Yalçın “Yeni teknolojiler hayalleri gerçek yapıyor. Artık eksik dişi olanlar  daha kolay ve çok daha kısa sürelerde yeni dişlerine kavuşabiliyor” dedi.

Yalçın “Eksik dişi olan kişilerin günlük yaşam konforu bozulduğu gibi gelecek için de büyük problemlere zemin hazırlanmış oluyor. Boş kalan kısım kemik erimesine neden oluyor. İleride çözüm seçeneği güçleşiyor. Eksik dişleri  zamanında yaptırmayarak, daha ağrılı ve daha uzun sürecek bir süreç yaşamaktansa çözüm kolayken dişlerinizi yaptırın” şeklinde konuştu.

Tek diş eksiği olanlar için uygulanan dikişsiz implant uygulamasının 3 boyutlu rehber plak (guide)  teknolojisi sayesinde kısa sürede (en fazla bir saat içinde) tamamlanabildiğini belirten Yalçın, uygulamanın faydalarını şöyle sıraladı:

•    İşlem sırasında kanama olmadığı için kan sulandırıcı kullanan kalp hastaları ya da yeni operasyon geçirmiş riskli hastalarda daha güvenle uygulanabiliyor.

•    Diş eti kesilmeden uygulanabiliyor.

•    İleri teknoloji sayesinde prova için git gel olmadan kısa sürede uygulanabiliyor.

•    Dikiş atılması gerekmiyor.

•    İşlem sonrası ağrı olmuyor ve iyileşme çabuk oluyor.

•    İmplant üzerine protez aynı gün yapılabiliyor.

•    En önemlisi diş çekiminin yapıldığı seansta yapılabiliyor.

3 BOYUTLU GÖRÜNTÜYLE DİZAYN EDİLİYOR

Yalçın şöyle devam etti: “Gelişen tıbbi görüntüleme sistemleri, implant tedavilerinde de tatmin edici yeniliklere yardımcı olmuştur. Hastamızdan alınan tomografik görüntülerle tüm anatomik dokuların konumunu, kemiğin 3 boyutlu görüntüsünü elde edebilmekteyiz. Özel geliştirilen bilgisayar programları ile tomografik görüntüler üzerinde yapılacak olan implantların yeri, sayısı ve üstüne yapılacak olan protezler dizayn edilebilmektedir. Bu dizayna uygun olarak ağza birebir uyumlu olarak hazırlanan rehber kalıplar ile tüm risk faktörleri ortadan kaldırılarak implantlar çok basit bir cerrahi prosedür ile ağza yerleştirilmekte, operasyondan hemen sonra önceden hazırlanan protezler hastaya  uygulanmaktadır.”

HİÇ DİŞİ KALMAYANA BİLE IMPLANT SAYISI AZALDI

Prof Dr. Serhat Yalçın implant teknolojilerinde gelinen son noktada ağzında hiç dişi kalmayanlar için gerekli implant sayısının da azaltıldığını söyledi.

Yalçın “ Tüm diş eksikliğinin giderilmesi için ideal implant sayısı için üst çenede ortalama 8, alt çenede ise 6 implant uygulanmasını önermekteydik.  Hastaların çene kemiklerinin yetersiz olduğu veya anatomik engellerin olduğu durumlarda maliyeti de düşürmek amaçlı bugün üst çenede 6, alt çenede ise 4 implant uygulayarak sabit protez uygulayabilmekteyiz. Bu implatların özelliği daha uzun ve açılı olması. Bu durum hem operasyon alanını ve süresini azaltmış hem de tedavinin hastaya getirdiği mali yükü önemli ölçüde rahatlatmıştır” şeklinde konuştu. 

ÇENE KEMİĞİ EREYENLERİN BEKLEME SÜRESİ KISALDI

Yalçın, çene kemiğinin elverişsiz bölgelerine de implant uygulayabildiklerini belirtti. Yalçın, “İmplant teknolojilerinde bugün geldiğimiz noktada, sabah dişsiz bir ağızla kliniğimize gelen bir hasta akşam saatlerinde implantları ve protezleri ağzına takılmış olarak yani yeni dişleriyle kliniğimizden gülümseyerek çıkabilmektedir. Bu yenilikle birlikte implantın kemikle bütünleşmesi için gereken bekleme süresi sıfırlanmış, tekrarlayan tedavi seansları da en aza indirgenmiştir” dedi.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...