El dezenfektanı nedir? Alırken nelere dikkat edilmeli? El dezenfektanı kullanma rehberi

El dezenfektanları aslında uzun zamandır piyasada. Corona virüsün hayatımıza girmesiyle birlikte çoğu insanın yabancı olduğu el dezenfektanları da popülerleşmeye başladı. Ancak güçsüz el dezenfektanları virüse karşı bizi savunmasız bırakabilir. En iyi el dezenfektanı hangisi? Evde el dezenfektanı yapımı nasıl olur? El dezenfektanı alırken nelere dikkat edilmeli? Her dezenfektan corona virüsünü öldürür mü? Dezenfektanlar nasıl kullanılmalı? El dezenfektanlarıyla ilgili tüm detaylar haberimizde.

23 Haziran 2020, Salı 11:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Corona virüsün hayatımıza girmesinin ardından temizlik anlayışımız da değişti. Uzun zamandır piyasada olan el dezenfektanları virüsün ardından daha da popülerleşti. Öyle ki piyasada birçok yeni el dezenfektanı satılmaya başlandı. Peki el dezenfektanı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? El dezenfektanını nasıl kullanırsak daha etkili olur? Hangi el dezenfektanı virüsü öldürmede daha etkili?

El dezenfektanı nedir?

El dezenfektanları, herhangi bir temas anında ya da kirlenme durumunda hastalık oluşturan mikropların suya ihtiyaç duymadan deri üzerinden atılmasına ve yok edilmesine yardımcı olurlar.


El dezenfektanı alırken nelere dikkat edilmeli?

El dezenfektanı alırken nelere dikkat edilmeli?

El dezenfektanı alırken içindeki alkol oranına dikkat etmek gerekiyor. En iyi el dezenfektanı antiseptik özelliği olan dezenfektanlardır. En sık ve en güvenli kullanılan alkol bazlı el dezenfektanlarıdır.

Alkol bazlı el dezenfektanları mikropları 2-5 saniye içinde öldürür. Genellikle hastanelerde bu dezenfektanlar kullanılır. El dezenfektanlarının alkol oranı 60 ila 90 derece arasında olmalı.

Piyasadaki bazı parfümlü dezenfektanlar ise tercih edilmemeli. Çünkü hiçbir dezenfektan kullanılırken solunmamalı. Bu nedenle dezenfektanların parfümlü olmasının hiçbir yararı yok.


El dezenfektanı nasıl uygulanmalı?

El dezenfektanı nasıl uygulanmalı?

Size uygun el dezenfektanını seçtikten sonra ürünü tüm avucunuzu dolduracak şekilde kullanın. Avuç içi ve dışına, parmak aralarına ve bileklere uygulayıp tüm elinize yayın. Çok kısa sürede buharlaşacağı için uygulamayı hızlı bir şekilde yapmakta fayda var.

El dezenfektanı hangi mikropları öldürür?

El dezenfektanları, zarflı virüs denilen HIV, Hepatit B, influenza, corona virüs gibi virüsler ve bakterilerin çoğunu öldürebilir.

Evde el dezenfektanı yapımı

Evde el dezenfektanı yapımı

El dezenfektanı malzemeleri

  • 1 tatlı kaşığı boraks
  • 2 çorba kaşığı beyaz sirke
  • 2 bardak sıcak su
  • 1 çay kaşığı lavanta yağı
  • 3 damla çay ağacı yağı

El dezenfektanı yapılışı

Bütün malzemeleri bir kabın içerisine koyun ve toz malzemeler çözülene kadar karıştırın. Püskürtmeli bir şişede uzun süre kullanabilirsiniz. Cam yüzeyler dışında istenilen her yüzeyde kullanılabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yüksek topuklular sağlığınızı bozmasın (Topuklu ayakkabıların yol açtığı 9 hastalık)