Elektrik ve doğal gaz faturalarına kademeli tarife! Her şey değişiyor

Milyonlarca elektrik ve doğal gaz abonesini ilgilendiren çok önemli gelişme... Elektrik ve doğal gaz faturalarında kademeli tarifeye geçilecek. Kademeli tarifeyle ilgili ayrıntıları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez duyurdu. İlk olarak elektrik faturaları kademeli tarifeye geçecek, doğal gaz faturalarında da kademeli tarife yakında uygulanmaya başlanacak. Peki faturalarda kademeli ne anlama geliyor? İşte detaylar...

23 Kasım 2021, Salı 14:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ KADEMELİ FATURA DÖNEMİ

ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ KADEMELİ FATURA DÖNEMİ

Elektrik ve doğalgaz faturalarında kademeli tarife için geri sayım sürüyor. Antalya'da konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kademeli tarife çalışmalarında son durum hakkında bilgi verdi.

KADEMELİ FATURA MECLİS'TE

KADEMELİ FATURA MECLİS'TE

Dönmez, elektrik faturalarında kademeli tarifenin şu anda Meclis gündeminde olduğunu ve komisyonda müzakere edileceğini kaydetti.

İKİ KADEMELİ BİR TARİFE

İKİ KADEMELİ BİR TARİFE

Bu uygulamanın halihazırda su faturalarında birçok belediye tarafından uygulandığını aktaran Dönmez, "Bu uygulama, elektriği verimli kullanmaya teşvik edecek. Benzer uygulamayı doğalgaz için de çalışıyoruz. Özellikle kış aylarında, vatandaşımızın tüketiminin yoğun olduğu dönemlerde iki kademeli bir tarife çalışmasına geçmeyi planlıyoruz. Henüz takvim netleşmedi, kanunun çıkmasını bekliyoruz" dedi.

"FİYAT ARTIŞININ BÜYÜK KISMINI YANSITMADIK"

"FİYAT ARTIŞININ BÜYÜK KISMINI YANSITMADIK"

Küresel piyasalarda özellikle Avrupa'da doğalgaz fiyatlarının ciddi oranda arttığını anımsatan Dönmez, "Yılbaşına göre spot elektrik piyasalarında fiyatlar 3 kata yakın arttı. Türkiye'de de bu oranda olmamakla birlikte bazı artışları gözlemledik. Özellikle hane halkına bunun büyük kısmını yansıtmayarak bir koruma yapmış olduk" diye konuştu.

KİŞİ BAŞI 1500 LİRA DESTEK

KİŞİ BAŞI 1500 LİRA DESTEK

Doğalgaz, elektrik ve akaryakıttaki ÖTV dikkate alındığında yaklaşık 127 milyar dolarlık destekleme yapıldığını belirten Dönmez, "Neredeyse kişi başı 1500 lira gibi bir destekten bahsediyoruz. Tabii vatandaşlarımız faturalarında bu destekleme tutarını görmüyor çünkü onu arz tarafında özellikle kamu kurumları eliyle yönetmeye çalışıyoruz. Son çeyrek itibarıyla doğalgazda fiyatın neredeyse 4'te 1'i faturalara yansıyor, elektrikte de yarı yarıya seviyesinde" dedi.

"KARADENİZ'DE DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI PLANA UYGUN İLERLİYOR"

"KARADENİZ'DE DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI PLANA UYGUN İLERLİYOR"

Karadeniz'de keşfedilen doğalgaza ilişkin çalışmaların plana uygun şekilde ilerlediğine değinen Dönmez, açılan tüm kuyularda testlerin arka arkaya yapılacağını söyledi. Dönmez, Türkiye'nin dördüncü sondaj gemisinin gelecek yıl mayısta Türkiye'ye ulaşmasını beklediklerini dile getirerek, "Akdeniz'de sismik veriler analiz edildikten sonra en verimli lokasyonlar tespit edilecek ve ona göre bir sondaj planlaması yapılacak. Bu sıfır bir gemi, ilk kez biz kullanacağız" diye konuştu.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gram altın 770 lirayı gördü! Uzmanlardan flaş yorum! (Altın fiyatlarında son durum)