Elektrikli ısıtıcı nasıl seçilir?

Havalar soğudu, kombiler açıldı. Ancak bazı evler yeterince ısınmadığı için elektrikli ısıtıcılara ihtiyaç olabiliyor. Aynı zamanda geniş balkonları veya terasları olan evlerde kış aylarında da bu alanları değerlendirmek için elektrikli ısıtıcılara ihtiyaç oluyor. Peki mekanın büyüklüğüne ve ihtiyaca yönelik elektrikli ısıtıcı seçerken nelere dikkat etmek gerekir? İşte elektrikli ısıtıcı alma rehberi!

30 Kasım 2021, Salı 19:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Havaların soğuması ile birlikte evlerde ve işyerlerinde ekstra elektrikli ısıtıcılara ihtiyaç olmaya başlıyor.

Tüketicilerin en sık kullandığı ısıtıcı modelleri şu şekilde:

 • Fanlı ısıtıcılar
 • Yağlı radyatörler
 • Ayak ve infrared ısıtıcılar
 • Mini sobalar
 • Duvara monte edilen ve kule tipi modeller

Elektrikli ısıtıcı denilince akla gelen ilk modeller infrared ısıtıcılar. Bu ısıtıcılar ışık desteği ile doğrultulduğu bölgeyi direkt ısıtma özelliğine sahip. Bu nedenle yaydığı ısı geçici olmakla birlikte oldukça kuvvetli bir şekilde ortamı ısıtabiliyorlar. Özellikle çok soğuk havalarda eve girer girmez veya banyodan çıkar çıkmaz bu türde ısıtıcılara ihtiyaç olabiliyor.

Bu cihazların bazıları ortam yeteri kadar ısındığında kendini durdurma ve soğuduğunda ise tekrar çalıştırma özelliğine sahip. Bu nedenle daha az enerji tüketme özellikleri var.

Infrared ısıtıcı çeşitleri

Infrared ısıtıcı çeşitleri

Infrared ısıtıcılar bütçeye ve kullanım alanına göre çeşitli seçenekler sunuyor. Bu nedenle tüketiciler öncelikle ne kadar büyüklükte bir ortamda bu cihazları kullanacağını iyi hesaplamalı.

 • Ayaklı ısıtıcılar hem iş yerleri hem de evler için ideal..
 • Mini modeller, ayaklı ve taşıma koluna sahip oldukları için ortam fark etmeksizin tercih edilebiliyor.
 • Ayaklı modeller ısıyı ortama yayabilirken mini modeller kısa süreli ısınma sağlıyor.
 • Kule tipi modeller ise diğer ürünlerden ekstra özellikleriyle ayrılıyor. Daha modern bir görünüme sahip olan kule tipi modellerde de programlanabilen ısı kontrolü mevcut.

Termostatlı cihazlar daha fazla tasarruf sağlıyor

Termostatlı cihazlar daha fazla tasarruf sağlıyor

 • Termostatlı ısıtıcılar ortamda ihtiyaç olduğunda devreye girme özelliğine sahip. Ortamın soğuk ya da sıcak olduğunu anlayarak devreye giren termostat özelliği sayesinde cihazlar belirtilen sıcaklığa ulaşınca kendini kapatarak gereksiz enerji harcanmasını engelliyor. 
 • Isıtma gücü gösterildiği ve sıcaklığın takibinin yapılabildiği dijital LCD ekran, uzaktan kumanda gibi ilave özellikler, tüketicilerin ürünleri tercih ederken dikkat ettiği diğer ekstra işlevler arasında yer alıyor.
 • Kule tipi elektrikli ısıtıcı modellerinde açma-kapama zamanlayıcısı yer alıyor.

Kule tipi elektrikli ısıtıcılar balkon veya teraslarda kullanılabilir

Kule tipi elektrikli ısıtıcılar balkon veya teraslarda kullanılabilir

Kule tipi elektrikli ısıtıcı modelleri kafe ve restoranların açık alanlarında dikkat çekiyor. Aynı zamanda evlerin balkon veya teras gibi alanlarında da kullanım imkanı sunuyor.

Açık alanlarda kullanılabilen bu ürünler sayesinde soğuk havalarda dahi evlerin balkon, teras gibi alanları değerlendirilebiliyor.

Infrared ısıtıcılara alternatif: Yağlı radyatörler

Infrared ısıtıcılara alternatif: Yağlı radyatörler

Infrared ısıtıcılara alternatif olan yağlı radyatör ısıtıcılar da kalorifer görünümünde olduğundan geniş bir kullanım alanı sunuyor. Havayı kurutmayan bu cihazların fiyatları ortalama 800-900TL'lerden başlıyor, 2600TL'lere kadar çıkabiliyor.

Bir diğer yandan tüketiciler kuzine ve sobalarla evlerinde daha geleneksel bir görünüme kavuşmak da isteyebiliyor.

Kuzine ve sobalar özellikle büyük ölçülere sahip iç mekânlarda son derece başarılı sonuçlar veriyor. Ancak daha küçük ölçekli mekanlar için de mini soba modelleri mevcut.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kombi kullanırken yapılan hatalar ve az bilinen kritik öneriler