Elektrikli otoya destek verilecek

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'de elektrikli araç kullanımının yaygınlaşması için desteğe ihtiyaç olduğunu, hükümetin 2011'e kadar bu konudaki düzenlemeleri büyük ölçüde tamamlaması gerektiğini belirtti

23 Kasım 2009, Pazartesi 05:00
A A

2011'E KADAR HALLEDİLİR

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’de elektrikli araç kullanımının yaygınlaştırılması için birtakım teşviklere ihtiyaç olduğunu belirterek, “2011’e kadar düzenlemelerin büyük bir oranda halledilmesi lazım. Bunun üzerinde çalışıyoruz, bununla ilgili çalışmaları da bu zamana kadar olgunlaştırmış olacağız” dedi. Ergün, elektrikli otomobil üretimiyle ilgili ilk adımı Türkiye’de Oyak Renault’nun attığını hatırlatarak, 2010 sonundan itibaren elektrikli Fluence’nin üretiminin başlayacağını belirtti.

VERGİ DÜŞÜK OLMALI

Nihat Ergün, Renault’nun ardından başka firmaları da elektrikli araç üretimine beklediklerini, bu yeni ve çevreci teknolojinin kullanımında Türkiye’nin üretim ve ihracat merkezi olmasını arzuladıklarını kaydetti. Uygulanabilecek vergi teşviğine dikkat çeken Ergün şöyle konuştu: “Benzinli araçlarda vergi motor gücüne göre belirleniyor. Elektrikli araca başka bir formül lazım. Ayrıca bu araçların vergileri minimum düzeyde olmalı. Şarj istasyonlarıyla alakalı da bir teşvike ihtiyaç var.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.