Elektrikte 'zam' bilmecesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Enerji Zirvesi'nde elektriğe % 5.6 zam geleceğini söylerken, gazetecilere "Zam yapılacak demedim" dedi

30 Ekim 2009, Cuma 12:58
A A

3.Organize Sanayi Bölgesi Enerji Zirvesi İstanbul’da başladı. Zirveye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız , İstanbul Valisi Muammer Güler ve diğer yetkililer katıldı.

'ZAMMIN GELECEĞİ GERÇEK'

1 ve 2 nolu tarifelerin düzenlenmesiyle ilgili de konuşan Yıldız, "Bu tarifeleri düzenlediğimiz anda yüzde 5.6 civarında bir zam gelecek elektriğe. Bunun düzenlenmesi doğru bir şey. Ama bu zammın geleceği de, bu kadar gerçek bir şey.

Biliyorsunuz otomatik fiyatlama mekanizmalarıyla bunlar yapılacak. Buna hazırlıklı olacağız. Tarifelerin düzenlenmesi işi doğru bir iş. Sonucunun böyle bir noktaya geleceği de bu doğru iş kadar önemli" dedi.

'ZAM YAPILACAK DEMEDİM'

Konuyla ilgili zirve çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız , "Zam yapılacak demedim. Şunu dedim. Bu tarifelerin düzenlenmesi böyle bir sonuç doğuruyor. O yüzden otomatik fiyatlama mekanizması geçerli olduğu için, bunun zamanlamasını çok iyi yapmak lazım. Bunu yüzde 5.6 zam sinyali diye lanse ederseniz bu vatandaşımıza haksızlık olur. Çünkü böyle birşey yok" diye konuştu

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.