Elma sirkesi faydaları, zararları ve kullanımı hakkında bilmeniz gereken her şey

Elma sirkesi, kan şekeri seviyelerini düzenleme, zayıflatma, bağırsak sağlığını iyileştirme, kolesterol seviyelerini düşürme ve cildi güzelleştirme gibi birçok faydası var. Çok uzun yıllardır geleneksel tıpta kullanılan elma sirkesi, sağlık yararları ve özellikle kilo verdirme etkisiyle günümüzde de popülerliğini koruyor. Elma sirkesi besin değerleri, sağlığa faydaları, kullanım şekli ve potansiyel zararları hakkında bilmeniz gereken her şey bu haberde. /ÖZEL

26 Kasım 2021, Cuma 10:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ELMA SİRKESİ NEDİR?

ELMA SİRKESİ NEDİR?

Elma sirkesi, olgun, taze ezilmiş elmalardan yapılan bir sirke türüdür. Elmalar fermente edilir ve sirkeye dönüşmesi için titiz bir süreçten geçirilir. İlk adımda, ezilmiş elmalar alkollü fermantasyon sürecini başlatmak için mayalanır ve daha sonra şeker alkole dönüştürülür. İkinci adımda, alkolü daha da fermente eden ve asetik aside dönüşen alkol çözeltisine bakteri eklenir.

ELMA SİRKESİ BESİN DEĞERLERİ

Bir çorba kaşığı elma sirkesinde yalnızca 3 kalori bulunur ve hiç karbonhidrat bulunmaz. USDA Gıda Merkezi Veritabanı’na göre elma sirkesi, az miktarda potasyum, magnezyum, fosfor ve kalsiyum içerir. Elma suyu gibi pektin, B vitaminleri (B1, B2 ve B6, biotin, folik asit, niasin, pantotenik asit) ve C vitamini içerir. Elma sirkesindeki asetik asit, güçlü sağlık yararlarından sorumlu ana aktif bileşiktir ve zayıflattığı düşünülmektedir. Elma sirkesindeki amino asitler etkili bir antiseptik ve antibiyotiktir. Bu sayede çeşitli mantar ve bakteriyel enfeksiyonların tedavisine yardımcı olabilir. Filtrelenmemiş, organik elma sirkesi, örümcek ağı benzeri bir görünüme sahip olan ve sirke anası olarak adlandırılan bir bakteri kolonisi içerir. Bu bakteri bağırsak dostudur ve genellikle elma sirkesinin en besleyici kısmı olarak kabul edilir.

ELMA SİRKESİNİN FAYDALARI

ELMA SİRKESİNİN FAYDALARI

Elma sirkesinin etkileyici faydaları şu şekilde:

REFLÜYE YARDIMCI OLUR

Asit reflü olarak adlandırılan gastroözofageal reflü hastalığı, tüketilen gıdanın mideden yemek borusuna geri akışı olduğunda mide bulantısı ve mide ekşimesi gibi semptomlara neden olan bir durumdur. Arizona Eyalet Üniversitesi doktorlarının yaptığı araştırmada elma sirkesi tüketen deneklerin, asit reflü rahatsızlığında yüzde 75'ten fazla azalma ve bir saat gecikmeli reflü yaşadığını buldu. 

KALP SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR VE KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR

Elma sirkesi LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürmede ve HDL (iyi) kolesterol seviyelerini artırmada etkili bir şekilde yardımcı olabilir. Kardiyovasküler sistemi koruduğu düşünülen klorojenik asit ile birlikte asetik asit içerir. Harvard Halk Sağlığı Okulu Beslenme Bölümü'nden araştırmacılar, American Journal of Clinical Nutrition'da sirke bazlı salata sosları (alfa-linolenik asit alımı daha yüksek) yiyen kadınların kalp hastalığı geliştirme risklerinin daha az olduğunu gösteren çalışmalarını yayınladı. 

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Elma sirkesi daha fazla kilo vermek için faydalı olabilir. Elma sirkesi, vücudun istenmeyen kalorileri yakmasını sağlayarak ve vücudun metabolizmasını optimum seviyelere çıkararak çalışır. Vücutta iştah kontrolünü ve yağ yakımını destekler. Japon araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, içindeki ana bileşen olan asetik asit, obeziteyi azaltarak metabolik sendromu gidermeye yardımcı olabilir. Araştırmada Japon deneklerin vücut ağırlığı, visseral yağ bölgesi, bel çevresi ve serum trigliserit seviyeleri, sirke uygulandıktan sonra izlendi. Şeker seviyelerinde önemli bir azalma gözlemlendi. Bu çalışma, günlük sirke alımının obeziteyi azaltarak metabolik sendromun önlenmesinde faydalı olabileceğini gösteriyor.

DAHA TOK HİSSETTİREBİLİR

Seyreltilmiş elma sirkesi, yüksek karbonhidratlı bir yemekle birlikte tüketildiğinde, tokluk hissini artırmaya yardımcı olur ve aşırı yemeyi önleyerek kilo verdirebilir

KAN ŞEKERİNİ DENGELER

American Diabetes Association Journal'da yayınlanan bir araştırmaya göre, iki yemek kaşığı seyreltilmiş elma sirkesi açlık kan şekeri düzeylerini düşürebilir. Ayrıca insülin direnci veya tip 2 diyabeti olanlarda insülin duyarlılığını önemli ölçüde iyileştirebilir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, dört hafta boyunca elma sirkesi ile beslenen diyabetik farelerin kan şekeri seviyeleri önemli ölçüde düştü.

CİLT SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

CİLT SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

Sağlıklı bir cildi korumak için vücudunuzun pH seviyelerini dengelemek gerekir. Elma sirkesi orta düzeyde alkali seviyeleri sayesinde cildinize faydalıdır. Elma sirkesinin pH seviyesi, cildin koruyucu asit katmanının pH seviyesine benzer. Elma sirkesi ile cildinizi temizlediğinizde, cildin ışıltısını geri kazanabilir ve cilt gözeneklerinin genişlemesini kısıtlayabilirsiniz. Böylece cildinizin aşırı yağlı veya kuru olmasını engelleyebilir, sebum üretimini dengeleyebilir ve besinlerin dolaşımını iyileştirebilirsiniz. 

Peki cilt için elma sirkesi nasıl kullanılır?

Bir yemek kaşığı elma sirkesini iki bardak su ile karıştırın.

Bir pamuğu sürün ve yüzünüze uygulayın. 

Elma sirkesinin bu şekilde kullanımı bakterileri önlemeye ve ölü deri hücrelerini dökmeye yardımcı olabilir. Ancak, bu iddiayı desteklemek için daha fazla bilimsel kanıta ihtiyaç var.

Applied Microbiology and Biotechnology dergisinde yayınlanan bir rapora göre, elma sirkesi laktik asit, sitrik asit, asetik asit ve süksinik asidin bir kombinasyonudur ve bunların tümü propionibacterium aknelerin büyümesini engelleme potansiyeline sahiptir. Bir bakteri türü olan propionibacterium, sivilcelerin büyümesinden sorumludur. 

Başka bir araştırmada ise üç ay boyunca akne izlerini tedavi etmek için laktik asit kullanılmasının cildin dokusunda, pigmentasyonunda ve görünümünde iyileşme ile sonuçlandığını belirtti. Ayrıca, yaraları hafifletti.

SAÇ SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

SAÇ SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

Elma sirkesi, kepek kontrolünde ve kafa derisinin pH seviyesini dengelemede faydalıdır. İki ila üç kaşık sirkeyi doğrudan kafa derisine uygulamayı deneyebilir ve beş dakika kadar sonra durulayabilirsiniz. Tahriş etmemek için göz ile temasından kaçının. Ancak yine de daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç var.

TANSİYON

Çin'de yapılan bir araştırma, elma sirkesinin kalp hastalıkları ve böbrek sorunlarının başlıca nedeni olan yüksek tansiyonu düşürmede etkinlik gösterdiği bulundu. 

İSHALİ GİDEREBİLİR

İSHALİ GİDEREBİLİR

Sirkedeki pektin içeriği, lifli madde oluşturarak ishal semptomlarının tedavisine yardımcı olur. Pektin ayrıca bağırsağın astarını yatıştırmaya yarayan koruyucu bir tabaka oluşturur. Bazıları bu mucize içeceğin yirmi dakika kadar kısa bir sürede rahatlama sağlayabileceğini söylüyor. Bu nedenle, günde üç kez 230 ml. ılık suda seyreltilmiş iki yemek kaşığı organik elma sirkesi önerilir. Nakano Merkez Araştırma Enstitüsü'nde yapılan araştırmaya göre, uygun sıcaklıkta sirke ve sodyum klorürün birlikte kullanılması, bakteriyel gıda zehirlenmelerinin önlenmesinde oldukça etkilidir. 

POLİKİSTİK OVER SENDROMU İÇİN FAYDALIDIR

Polikistik over sendromu, kadınlarda düzensiz adet kanamasının başlıca nedenlerinden biridir ve insülin direnci ile bağlantılıdır. Araştırmaya göre, insülin direnci bu rahatsızlığa sahip kadınların neredeyse yüzde 65-70'ini etkiliyor. Üç aydan biraz fazla bir süre boyunca bir suyla seyreltilmiş 1 çorba kaşığı elma sirkesi tüketen polikistik over’li 7 kadın üzerinde yapılan bir klinik araştırmanın sonucunda, elma sirkesinin bu rahatsızlığın semptomlarını hafiflettiği bulundu. Yedi kadından dördü düzenli adet gördü. Bu durumun elma sirkesi tüketiminden sonra artan insülin duyarlılığına bağlı olduğu belirlendi. 

EVCİL HAYVAN BAKIMI

EVCİL HAYVAN BAKIMI

Elma sirkesi evcil hayvan bakımı için kullanışlı olabilir. Kedi kumunu temizlemek için sirke kullanılabilir. Sirkeyi suyla seyrelterek köpekleri yıkamak için kullanabilirsiniz. Böylece çeşitli enfeksiyonların hafifletilmesine yardımcı olabilir, böcekleri ve keneleri uzaklaştırabilirsiniz. 

ASTIM

Birçok insan elma sirkesinin bilek bölgesinin iç bölgesine uygulayarak kronik astımı önlemeye yardımcı olduğuna inanır. Ancak, bu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Avustralya Ulusal Astım Konseyi, sirkenin astıma yardımcı olmasının tek yolunun, kişinin evindeki görünür küfü gidermek için iyi doğal olarak fermente edilmiş beyaz sirke çözeltisi kullanmak olduğunu belirtti.

ELMA SİRKESİ NASIL KULLANILIR?

ELMA SİRKESİ NASIL KULLANILIR?

Elma sirkesini döküntüler, yanıklar ve diğer cilt tahrişleri için kullanmadan önce bir doktor tavsiyesi almanız önem taşıyor. Elma sirkesinin kullanım yöntemlerinden bazıları ise şu şekilde:

Detoks: Bir bardak ılık suya eklenen bir yemek kaşığı elma sirkesi, detoks olarak kullanılabilir. Bu yöntemin bağırsak düzenine yardımcı olduğu ve asit reflüyü tedavi ettiği düşünülmektedir.

Alerjiler: Boğaz ağrısını yatıştırarak ve hatta rahatlatarak mevsimsel alerjileri önlediği de kabul edilir.

Cilt temizleyici: Yağlı cilt, yüzdeki sivilce ve izlerini gidermek için elma sirkesini kullanabilirsiniz. Sirkeyi yeşil çay ile karıştırılabilir ve yüz toniği olarak az miktarda uygulanabilirsiniz. Ayrıca akne için yüz maskesi olarak yeşil çay ve bal ile kombine edilebilirsiniz.

Yemeklerde kullanımı: Elma sirkesi salata soslarında ve eti yumuşatmak için kullanılabilir. Lezzet için pişmiş yeşilliklerin üzerine de serpilebilir.

Ev temizlik ürünü: Sirkeyi suyla seyrelterek evinizde doğal temizlik spreyi veya koku giderici olarak kullanabilirsiniz.

Güneş yanıklarını yatıştırma: Güneş yanıklarından kurtulmak için banyo suyunuza bir yemek kaşığı sirke ekleyebilirsiniz. Dermatologlar, rahatsızlığın kötüleşmesine neden olabileceğinden, herhangi bir cilt iltihabına doğrudan asitli sirke koymayı önermezler.

Diş beyazlatma ürünü: Dişlerdeki lekeleri çıkarmak için mükemmel bir çözümdür. İnatçı lekeler için elma sirkesi doğrudan dişlerinize sürülebilir. Diş minesini bozabileceği için çok sık yapılmaması tavsiye edilir. Daha az aşındırıcı etki için 1 çay kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile karıştırın ve ağzınızda çalkalayın. 

Ağrı kesici: Doğal elma sirkesinin eklemlerdeki ağrıyı azalttığı düşünülmektedir.

Siğilleri tedavi etme: Bir pamuğu sirkeye batırın ve doğrudan siğil üzerine uygulayın ve yara bandı ile kapatın. Bunu birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Siğil sonunda gidecektir.

Döküntüleri iyileştirme: Elma sirkesinde bulunan potasyum, iltihabı yatıştırmaya ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olmak için zehirli sarmaşık döküntülerine uygulanabilir.

Elma sirkesi banyosu: Vücut kokusu ve mantar enfeksiyonları için popüler bir çare, elma sirkesi banyosu yapmaktır. Küveti ılık suyla doldurun, bir bardak elma sirkesi ekleyin ve elinizle karıştırın. Vücudunuzu bu suyun içinde 15-20 dakika bekletin. Şiddetli egzamanız varsa, kötüleşmesine neden olabileceğinden bu yöntemden kaçınmalısınız. 

ELMA SİRKESİ NE KADAR TÜKETİLMELİ?

ELMA SİRKESİ NE KADAR TÜKETİLMELİ?

Sağlık yararları için bir günde içmeniz gereken elma sirkesinin reçeteli bir dozu yoktur. Ancak ana bileşeni asetik asit olduğu için oldukça asidiktir ve tüketilmesi zor olabilir. Olası yan etkilerden kaçınmak için, günde üç kez 230 ml.’lik suda seyreltilmiş 1 yemek kaşığı elma sirkesi en iyi dozdur. 

ELMA SİRKESİNİN YAN ETKİLERİ

ELMA SİRKESİNİN YAN ETKİLERİ

Elma sirkesi tüketmek genel olarak güvenlidir. Ancak fazla tüketirseniz aşağıdakilere neden olabilir:

Mine erozyonu: Clinical Laboratory dergisinde yayınlanan bir raporda, elma sirkesi veya herhangi bir sirkenin asidik içeriği nedeniyle seyreltilmemiş biçimde tüketildiğinde diş minesini zamanla aşındırabileceği belirtildi.

Boğaz yanması: ABD, Arkansas Üniversitesi, İnsan Çevre Bilimi Bölümü'nden bir araştırma ekibi, Journal of the American Dietetic Association'da yayınlanan araştırmaya göre, elma sirkesinin yemek borusu yanıklarına neden olabilir. Çocukların boğazlarında yanma hissine neden olduğu için seyreltilmemiş elma sirkesi tüketilmemelidir. 

Hipoglisemi: Hint araştırmacılardan oluşan bir ekibin çalışmasında, elma sirkesinin fazla tüketiminde kan şekeri düzeylerini düşürebileceği ve diyabetli kişilerin hipoglisemi semptomlarından kaçınmak için ilaçlarını ayarlamaları gerekebileceği keşfedildi.

Düşük potasyum seviyeleri: Fazla elma sirkesi tüketimini potasyum seviyelerinin düşmesine ve bunun sonucunda osteoporoz ve kemik kaybına yol açabileceği ortaya çıktı. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Her gün sarımsak tüketmenin faydaları