Elma sirkesi gerçekten zayıflatır mı?

Elma sirkesi zayıflatır mı? Elma sirkesi ile zayıflamaya ilişkin o kadar çok şey duyuyoruz ki hepimiz en az bir kez elma sirkesi zayıflatır mı diye aramışızdır. Elma sirkesi ile zayıflayanlar, çeşitli mecralarda sık sık zayıflama hikayelerini anlatsalar da elma sirkesi ile zayıflama ile ilişkin çok fazla soru işareti var. Örneğin yatmadan önce elma sirkesi içmek zayıflatır mı? Zayıflamada elma sirkesi ile nasıl kullanılır? İşte cevapları?

11 Temmuz 2020, Cumartesi 16:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Elma sirkesi zayıflatır mı?

Elma sirkesi zayıflatır mı?

Sirke içerisinde bulunan asetik asit, göbek yağlarını azaltır ve vücutta yağ birikiminin önüne geçer. Dolayısıyla sirkeyi zayıflamak için bir destek olarak görebilirsiniz. Sirkenin kilo vermeye yardımcı olduğu çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Buna sirkenin içerisindeki asetik asidin neden olduğu düşünülmektedir. 

Düşük kalorilidir

Düşük kalorilidir

100 gram elma sirkesi yaklaşık 22 kalori içerir, bu da sirkenin kilo kaybını hızlandırabilecek düşük kalorili bir içecek olduğu anlamına gelir. Sirkeli su içmenin faydaları oldukça fazladır. Bir bardak suya bir çorba kaşığı sirke eklemek ve sabah ilk iş olarak bunu tüketmek göbek yağlarını yakmaya yardımcı olabilir.

Yağ depolanmasını engeller

Yağ depolanmasını engeller

2009 yılında Japonya’da yapılan bir araştırmada, 155 obez bireylerden oluşan denek grubu 12 hafta süre ile günde 2 yemek kaşığı sirke veya 1 yemek kaşığı sirke tüketimi test edildi. 12 haftanın sonunda, 2 yemek kaşığı sirke tüketen grup 2,3 kg, 1 yemek kaşığı tüketenlerin ise 0,45 kg verildiği kayıt edildi. Ayrıca kilo kaybının vücuttaki ne tür yağ dokularından olduğu da araştırıldı. Sonuçlar ise çok etkileyiciydi! Kilo kaybının visseral yağ dokusundan gerçekleştiği saptandı. Yani iç organlarımız, bel çevresinde biriken kronik enflamasyona sebep olan yağlanmalar. Üstelik bu yağlar hastalıklar için tehlike oluşturan yağlanma tipi olarak bilinmektedir.


Doygun hissettirir

Doygun hissettirir

Sirke, gıdalarla olan sinerjisi ile de toplumların yemek kültürüne yerleşmiş. Örneğin İtalyan restaurantına gittiğinizde masaya önden ekmek ile balzamik sirke servis edilmesi ya da Japonların sushi ile soya sos tüketmesinde kan şekerini düşürücü ve doygunluk sağlayıcı etkisinden faydalanıldığını görmekteyiz. Araştırmalar, yüksek karbonhidratlı yemekle birlikte sirke tüketmenin doygunluk hissini artırdığı ve günün geri kalanında 200 ila 275 daha az kalori alımına teşvik ettiğini ortaya koymakta.

Kan şekerini düzenler

Kan şekerini düzenler

Yapılan çalışmalar elma sirkesinin, özellikle karbonhidrat açısından yüksek bir öğün tükettikten sonra, kan şekeri seviyelerinin stabilize edilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Stabilize kan şekeri seviyeleri, sağlıklı ve etkili bir kilo kaybı sağlamak için oldukça önemlidir.


Kilo vermek için elma sirkesi nasıl kullanılır?

Kilo vermek için elma sirkesi nasıl kullanılır?

Güvenli olarak belirtilen günlük dozu 2 yemek kaşığı. Yeni başlayacak olanlar, günlük 1-2 kaşık ile başlayabilir. Sirkenin tek başına alınması önerilmez, hıçkırık ya da yemek borusu yanmaları gibi yan etkilere sebep olabilir. Ayrıca sindirim sistemi rahatsızlıkları, insülin veya diüretik ilaç kullanıyorsanız elma sirkesi olumsuz etkilere yol açabilir veya ilaçların etkinliğini azaltabilir. 

Her öğünde

Her öğünde

Kilo kaybını desteklemek için sirkenin düzenli ve her öğünde tüketilmesi önerilir. Örneğin siz günde 3 öğün tüketiyorsanız; her sabah aç karın ile ılık suyunuza karıştırarak, sonrasında da her öğünde salatanıza, yemeğinize 1 tatlı kaşığı ekleyerek tüketebilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Lavanta yağının faydaları nelerdir? Lavanta yağı nasıl kullanıır?