Elmada hareketlilik başladı

Elmada hareketlilik başladı

06 Nisan 2019, Cumartesi 10:56
A A
Elmada hareketlilik başladı

 

Adem DURMAZ/KORKUTELİ, (DHA) - AKDENİZ Bölgesi'nin meyve ambarı Korkuteli'de elma satışları başladı. Soğuk hava depolarında saklanan elmalar işlendikten sonra İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm Türkiye'ye gönderiliyor.

Korkuteli'de aylardır depoda bekletilen elmada hareketlilik başladı. Hasat sonrası soğuk hava depolarına konulan elmalar müstahsiller tarafından Türkiye'nin dört bir yanına gönderiliyor. Korkuteli Yazır Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yaşar Kocaoğlu, soğuk hava tesislerinde bekletilen elmanın 1- 1.5 liradan alıcı bulduğunu söyledi. Depolarda yüzde 25- 30 doluluk olduğunu aktaran Kocaoğlu, bölgeden elma ihracatına başlanmasının üreticileri sevindirdiğini kaydetti. Kocaoğlu, "Birinci sınıf elmaları soğuk hava depolarında bekletiyorduk. Ürünlerimizin tatmin edici bir fiyattan satılması için ihracat kapılarının açılmasını bekledik. Üreticilerimiz elma ihracatının başlamasına sevindi. Soğuk hava depolarında saklanan elmalar yıkanıp, fırçalanıp, kurulandıktan ve boy ile renklerine göre ayrımı yapıldıktan sonra ihraç ediliyor" dedi.

Soğuk hava tesisi sahibi Oğün Taş da Korkuteli ve Elmalı'da üretilen elmaların kalitesinin oldukça yüksek ve organik olduğunu ve tüketicinin damak tadı zevkini artırdığı belirterek, "Nisan ayı itibariyle elma piyasasında hareketlilik başladı. Şu an Korkuteli elması başta İstanbul, İzmir, Ankara ve Trabzon bölgesine gidiyor. Son günlerde Bulgaristan'a armut göndermeye başladık. Ancak karyağdı armudu şu an beklemede. Sadece iç piyasada satmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kaymakam Çimşit'ten Başkan İşlek'e ziyaret