Elmadağ 10 gündür yanıyor!

Elmadağ 10 gündür yanıyor!

Kahramanmaraş-Andırın ilçe sınırındaki Elmadağ'ın zirvesinde 10 gün önce başlayan orman yangını, kontrol altına alınamadı.

26 Ağustos 2012, Pazar 17:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kahramanmaraş'ın Andırın İlçesi’nde yıldırım düşmesi sonucu 10 gün önce başlayan orman yangını, devam ediyor. Alevlerin etkili olduğu bölgede 30 hektarlık alan zarar gördü.

19 Ağustos’ta Andırın’a bağlı Elmadağ Gökboyun ve Çıkrık Çukuru mevkiinde yıldırım düşmesi sonucu 200 yıllık sedir ve kamalak ağaçlarının bulunduğu ormanda alevler yükseldi.

Sarp kayalıklardan oluşan bölgede önce çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Gediklili, Elmadağ’ın 1800 rakımlı zirvesinde 10 gün önce başlayan yangına, bölgenin kayalık olması nedeniyle karadan müdahale etmede güçlük çektiklerini belirtti.

Bölgenin koruma altında olduğunu ve bölgede köknar ağaçlarının bulunduğunu ifade eden Gediklili, "Arazi kayalık olduğu için karadan müdahalede
güçlük çekiyoruz. 3 dozer ve 1 kırıcı ile yol açmaya çalışıyoruz. 10 günden bu yana yangın devam ediyor. Yangın yaklaşık 10 hektarlık bir alanda devam ediyor ve üretim ormanı değil" dedi.

2 helikopter ve 1 adet yangın söndürme uçağının da yangına müdahale ettiğini bildiren Gediklili, karadan ise 15 arozöz, 100 işçi ve vatandaşların
çalışmalara katıldığını kaydetti.

DHA - AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye koronavirüs aşılamasında 7'nci oldu