Elon Musk’ın adı kullanılarak 2 milyon dolarlık Bitcoin dolandırıcılığı yapıldı

Elon Musk’ın adı kullanılarak 2 milyon dolarlık Bitcoin dolandırıcılığı yapıldı

Ünlü kişilerin isimlerinin kullanıldığı kripto para eşantiyon dolandırıcılıklarına birkaç yıldır şahit olunuyor. Dolandırıcıların en son numaraları arasında Bitcoin adresinde Tesla ve SpaceX şirketlerinin patronu Elon Musk’ın adını kullanmak var. Bu aldatmaca, son iki ayda kurbanlardan 2 milyon dolar değerinde Bitcoin çalmalarına yardımcı oldu.

09 Temmuz 2020, Perşembe 10:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ESET’in tespitlerine göre dolandırıcılar, tutarı iki kat artırma vaadiyle, kişilerden bir Bitcoin adresine dijital para göndermelerini istiyor. Ancak, tahmin edileceği gibi kurbanlar, ne vadedileni alabiliyorlar ne de kripto paralarını bir daha görüyorlar.

Musk’ın adını kullanan Bitcoin adreslerini takibe alan güvenlik şirketi Adaptiv’in CEO’su Justin Lister, yaptıkları araştırma sonucu Nisan 2020 tarihi itibarıyla 67 sahte adres saptadıklarını paylaştı. Bu sahte 67 adrese 215 Bitcoin gönderilmiş. Bugünkü kurlara dayalı olarak, bu 2 milyon dolara karşılık geliyor.

Eşantiyon veya hediye dolandırıcılıklarında (Giveaway Scams) kullanılan yöntemlerinden biri de, çok sayıda takipçisi olan, ele geçirilmiş YouTube hesapları. Bu hesaplar güvenilirliklerini artırmak için bir ünlü ya da marka görünümü altında yeniden biçimlendiriliyor ve önemli bir olay eşliğinde canlı bir eşantiyon yayını başlatılıyor. Örneğin SpaceX yörüngeye astronot yerleştiren ilk özel şirket olduğunda, böyle bir olay yaşandı.

YouTube, bu gibi dolandırıcılıklarda kullanılan popüler kanallardan biri olsa da, kesinlikle tek kanal değil. Siber suçluların bot ağlarını kullanarak tezgahlarının erişim kapsamını artırmak amacıyla kullandıkları Twitter da dahil olmak üzere, dolandırıcılıklarını yaymak amacıyla diğer sosyal medya sitelerini kullandıkları biliniyor.

Elon Musk’ın adını ya da şirketlerini olduğu kadar Bill Gates gibi diğer bilinen isimlerin kullanıldığı eşantiyon dolandırıcılıkları yeni değil. Bu yılın başlarında Elon Musk, sorunla ilgili duygularını Twitter’da paylaştı. Musk, “Twitter’daki kripto para dolandırıcılıkları yeni seviyelere ulaştı. Bu hoş değil“ ifadelerini kullandı.;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evrende yalnız değiliz