Emekli imam ve sevgilisinden senet oyunu!

Emekli imam ve sevgilisinden senet oyunu!

Çoğu imam onlarca kişiye sahte senetlerle icra takibi başlatan emekli imam ve sevgilisi hakkında 500 yılı aşan hapis istemi ile dava açıldı. Bilirkişi raporlarına göre davaya konu senetler, konut kooperatifine üye olan imamların attığı imzalar kullanılarak sonradan oluşturuldu. Ağır ceza mahkemesinde yargılanan suçlamaların odağındaki iki isim ise senetlerin gerçek olduğunu iddia etti.

20 Mart 2021, Cumartesi 07:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çeşitli illerde görev yapan onlarca imam ‘sahte senetlerle’ dolandırıldıklarını iddia ederek şikâyetçi oldu. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava dosyasında çoğu imam 50’ye yakın kişi şikâyetçi konumda bulunuyor. Şikâyetçiler arasında vergi mahkemesi hâkimi S. T. de bulunuyor. ‘Resmi evrakta sahtecilik’ ve dolandırıcılık’ iddiası ile açılan davanın sanık sandalyesinde ise emekli imam Davut Başkan (57) ile gönül ilişkisi yaşadığı belirtilen Rumen asıllı Genica Adam (54) yer alıyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre anılan davanın gerisinde ise Davut Başkan’ın bir dönem başkanı olduğu Gül Kılıçlar Yapı Kooperatifi’nin hayata geçirdiği bir konut projesi yer aldı. Kooperatif, İstanbul Silivri’de bir konut projesi geliştirme kararı aldı. Söz konusu projeden ev almak isteyen çoğu imam onlarca kişi de kooperatife üye oldu. Kooperatif üyeliği sürecinde üyelerin imza sirküleri de alındı.

İCRA YAZILARI GELDİ

Kooperatif 2012’de başladığı konut projesini geç de olsa tamamladı ve üyelerin çoğu ödemelerini yaptı tapularını aldı. Ancak bu süreçte bir kısım üye ile dönemin kooperatif başkanı Davut Başkan arasında tartışma çıktı. Üyeler, kooperatifte usulsüzlük olduğu iddiasında bulundu. Söz konusu iddiaların gerisinde ise konut projesinin yüklenicisinin Davut Başkan ve Genica Adam’ın sahip olduğu Gendav İnşaat şirketi yer aldı. Başkan ve Adam hakkında ‘usulsüzlük’ iddiası ile yapılan suç duyurularına ilişkin süreç devam ederken, kooperatif yönetimi değişti. Üyelerin çoğu tapularını aldıktan kısa süre sonra ilk şoku yaşadı. Sahibi oldukları evleri için ödemelerini yapan 50’ye yakın üyebirer birer icralık oldu.

TOPLU DAVA AÇILDI

İcra takiplerinde alacaklı konumda kimi zaman Gendav İnşaat şirketi, kimi zaman ise Davut Başkan’ın ismi yer aldı. Kooperatif üyeleri bir yandan gelen haciz yazıları ile uğraşırken bir yandan da icra takibine konu senetlerin sahte olduğunu öne sürerek savcılıklara başvurdu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yapılan şikâyetleri tek tek topladı. İcra takibine konu senetler üzerinde inceleme yapıldı. Hazırlanan bilirkişi raporları, senetlerin sonradan oluşturulduğunu ortaya koydu. Savcılık, Davut Başkan ve Genica Adam hakkında dava açtı. İki sanık hakkında verilen yurtdışına çıkış yasağı ise sürüyor.

‘BORÇLARINI ÖDEMEDİLER’

Suçlamaların odağındaki isimlerden Davut Başkan, savcılık ifadesinde takibe konulan senetlerin gerçek olduğunu öne sürdü. Başkan, “Borçları vardı. Bazıları aidatını ödemedi. Bu borçları nedeni ile haklarında icra takibi yapıldı. Senetler de gerçek” dedi. Suçlanan bir diğer isim Genica Adam ise sorular üzerine “Esas mağdur olan benim. Benim şirketim alacaklı. O projeyi ben yaptım ancak hak edişlerimi alamadım. Bu nedenle takip yaptım. Ben kimseyi dolandırmadım” diye konuştu.

‘SENETLER SAHTE’

Bir kısım şikâyetçinin avukatı Selcan Afacan ise “Müvekkillerin hemen hepsi diyanet görevlisi. Bu kişiler, haksız yere icra takibine maruz kaldı. Sahte olduğu ortaya çıkan senetlerin kimi 75 kimi 100 bin liralık. Bu takiplere karşı da bir dizi dava açıldı. Bazıları lehte sonuçlandı. Çıkan bilirkişi raporları senetlerin sahte olduğunu ortaya koydu. Öte yandan sanıklar hakkında açılan ceza davası ise sürüyor” bilgisini verdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İstanbul Sözleşmesi, Cumhurbaşkanı Kararı ile feshedildi