Emekli mühendis Fethiye'de Rus sobasıyla ısınıyor

Emekli mühendis Fethiye'de Rus sobasıyla ısınıyor

Fethiye'de tamamı ahşap evini yangın tehlikesinden korumak için farklı soba arayışına giren emekli elektronik mühendisi Muharrem Naci Yücel, Rus sobasından esinlenerek 'Isınan hava yükselir' fizik kuralıyla çalışan soba tasarladı

10 Aralık 2016, Cumartesi 14:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İstanbul Atatürk Havalimanı'nda uzun yıllar uçak bakımında görev yapan Muharrem Naci Yücel, geçen 1 Mayıs'ta emekli olarak Fethiye'nin İncirköy Mahallesi'ne geldi. Yücel, 3 yıl önce satın aldığı 6 dönümlük araziye, tamamı sedir ağacından 1.5 katlı ahşap ev inşa ettirdi. Evinin elektrik ihtiyacını çatıya yerleştirdiği güneş panelleriyle karşılayan Yücel, kışın soğuk günlerde ısınma sorununa çözüm bulmak için arayışa girdi.  


 

RUS SOBASINI TASARLADI


Odun yakarak ısınmak isteyen ancak tamamı ahşap evinde şömine ve normal sobaların yangın çıkarabileceğinden korkan Yücel, internette araştırma yaparken, çevresini yarattığı hava akımlarıyla ısıtan Rus Sobası'na rastladı. Bu sobadan esinlenerek bilgisayarında özgün çizimler yapan Yücel, Fethiye Sanayi Sitesi'nde 325 liraya sobayı yaptırdı.  Yücel sobayı yaparken, hava akımlarını yaratacak 8 demir boru kestirip, borulara belli açıda eğim verdirdi, demir levhalarla sobanın gövdesini yaptırıp montajını tamamlattı. Bir ana gövde ve gövdeyi saran 8 demir borudan oluşan sobanın çalışma sistemine ustalar da şaşıp kaldı. 


 

MEKANİK VE ELEKTRONİK HİÇ BİR AKSAMI YOK


Mekanik ve elektrikli hiçbir aksamı bulunmayan sobanın yakılmasıyla birlikte gövdeyi saran borular, ucu açık olan alt kısımdan soğuk havayı emmeye başlıyor. Borunun içinde ısınan hava üst kısımdan evin içine dağılıyor. Sobada ısının artmasıyla birlikte borulardaki emiş ve itiş gücü gözle görülür hale geliyor. Normal sobalar sadece çevresini ısıtırken, Yücel'in sobası hava akımlarıyla ahşap evin üst katlarına kadar ısı veriyor. 


 

DAHA AZ ODUNLA DAHA GENİŞ ALAN ISITILIYOR


Kendi ihtiyacı için sobayı tasarladığını belirten Muharrem Naci Yücel, ticari amacının olmadığını, sadece yangın tehlikesine karşı böyle bir ihtiyacın doğduğunu söyledi. Soba uzun süre yansa bile boruların alt kısmının soğuk kaldığını, ancak üst kısmına el yaklaştırmanın bile mümkün olmadığını vurgulayan Yücel, "Normal sobalardan daha az odun kullanarak, daha kısa sürede büyük bir alan ısıtılabiliyor. Zemin ve tavandaki ısı eşitlenince borulardan geçen hava akımı duruyor" dedi.

Ruslar'ın yaptığı soba ise şöyle: (Aşağıda)

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Emekliliğe hak kazanamayanlar, SGK'ya ödedikleri primleri topluca geri alabilecek