Emeklinin promosyon çilesi!

Emeklilerin yıllardır almak için uğraştığı promosyon hakkının Ekim ayının ikinci haftasında çözülmesi bekleniyor

26 Eylül 2013, Perşembe 20:07
A A

Özel sektör çalışanlarının çoğu maaşlarının yatırıldığı bankalardan 'promosyon' adı altında maddi destek alıyor. Verilen destek yılda bir maaşa kadar varıyor. 10 milyon emekli bu haktan yararlanamıyor.

Emekli maaşları 22 bankaya ödeniyor. Yılda 104 milyar TL karşılığında hiçbir ödeme yapmıyor.

Bankaların gerekçesi ise şu: Emekli parasını bankada tutmuyor çekiyor.

Memur ve memur emeklisinin 2014-2015 yıllarında alacağı zamların belirlendiği toplu sözleşme görüşmelerinden önce Memur-Sen konuyu gündeme getirmişti. Memur-Sen, emekli kamu görevlilerine maaş aldıkları banka tarafından promosyon ödenmesinin sağlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bankalarla protokol imzalanmasını ve emekli aylıklarının talepleri halinde aylık olarak ödenmesini istemişti.

Emeklilere promosyon kararı Ekim ayının ikinci haftasında belli olacak. Promosyon yasa tasarısı Ekim ayında TBMM'ye sunulacak. TBMM 1 Ekim'de açılıyor.

Bu arada kamu bankaları tekliflerini sunacak, yasal alt yapı da bu sırada oluşturulmuş olacak. Kamu ile anlaşılamazsa özel bankalar olacak.

Anlaşma olursa emeklinin cebine yılda bir kez de olsa 500 ile 1000 lira girecek.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.