Emekliye ne kadar bayram ikramiyesi verilecek? İşte detaylar…

Emekliye ne kadar bayram ikramiyesi verilecek? İşte detaylar…

Bayramlarda devlet tarafından emeklilere verilen bayram ikramiyesi internette sıklıkla aratılan konuşların başında geliyor. Ramazan ayına çok az bir süre kala emekliler zam beklentisi içerisine girdi. Peki, Emekliye ne kadar bayram ikramiyesi verilecek? İşte detaylar…

16 Nisan 2019, Salı 14:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Ramazan ayına çok az bir süre kala emekliler bayram ikramiyeleri ile ilgili gelişmeleri takip ediyor. Bayram ikramiyeleri konusunda zam beklentisi içerisine giren emekliler ‘Emekliye ne kadar bayram ikramiyesi verilecek?’ sorusunu sıklıkla internette aratıyor. İşte emeklilere verilecek bayram ikramiyeleri ile ilgili detaylar…

2018 yılında başlayan emekli ikramiyesi uygulaması ile tüm emekliler ek gelire kavuştu. Geçtiğimiz yıl başlatılan ve 12 milyon emekli ile onların maaşlarını alan dul ve yetimleri sevindiren ikramiye uygulaması, bu yıl Ramazan Bayramı için 27-31 Mayıs, Kurban Bayramı ödemesinin de 5-9 Ağustos arasında verilmesi bekleniyor.

Emekliler geçtiğimiz Ramazan ve Kurban Bayramı'nda bin'er lira emekli ikramiyesi almıştı. Bu ikramiyeler herkese eşit ödenirken, maaş miktarlarına bakılmamıştı. Şimdi bu ikramiyelere enflasyon farkının da yansıtılması gündemde. Eğer bu talep gerçekleşirse, her yıl ikramiye miktarı da artmış olacak.  

Ocakta SSK ve Bağ-Kur emeklilerine bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranı olan yüzde 10.19, memur emeklilerine ise toplu sözleşme artışı ve fark olarak yüzde 10.73 zam yansıtılmıştı.

Eğer artış SSK ve Bağ- Kur'luların zamlarına endekslenirse, mayıs ikramiyesi bin 101 lira 90 kuruşa çıkacak. Temmuzda ise bu tutara 2019'un ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam yansıtılacak. Yani Ağustos ikramiyesi daha da yüksek olacak.

Eğer artış memur emeklilerininkine endekslenirse de mayıs ayında bin 107 lira 30 kuruş,ağustosta bin 162 lira 67 kuruş ikramiye ödemesi yapılabilecek.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Vergide "kanun yolundan vazgeçme" dönemi başladı