Emniyette deprem

Hrant Dink cinayetinde görevini ihmal ettiği öne sürülen Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek merkeze çekildi

17 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A
Emniyette deprem

Trabzon Emniyet Müdürü olduğu dönemde Hrant Dink cinayeti ile ilgili ihbarlara aldırmadığı öne sürülen Emniyet Genel Müdürü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek görevden alınarak merkeze çekildi. Ramazan Akyürek’in ‘hakkında başlatılan soruşturmanın selameti için’ görevden alındığı bildirildi

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ile birlikte dün İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın makamına gitti. Bakan Atalay’ın görevden alındığını söylediği Ramazan Akyürek şoke oldu. Beşir Atalay, Ramazan Akyürek’ten görevi hemen Konya Emniyet Müdürü Hüseyin Namal’a devretmesini söyledi. Ramazan Akyürek ‘kızak görev’ olarak bilinen Merkez Emniyet Müdürlüğü’nde Emniyet Genel Müdürlüğü Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’na uzman olarak atandı.

3 BÜYÜK OLAY YAŞANMIŞTI

Ramazan Akyürek’in Trabzon Emniyet Müdürü olduğu dönemde 3 büyük olay yaşanmıştı. Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi Yasin Hayal, 2004’te McDonalds’a bomba attı. Sürekli tehdit aldığı kamuoyuna yansıyan Rahip Andrea Santoro 2006’da öldürüldü. TAYAD’lı (Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) bir grup Trabzonlular tarafından linç edilmek istendi. Rahip Santoro cinayetini çözmedeki başarısından dolayı ödüllendirilen Ramazan Akyürek Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’na getirilmişti.

ÖLDÜRÜLECEĞİNİ BİLİYORDU

Ramazan Akyürek’in istihbaratın başına geçmesinden kısa süre sonra, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink 19 Şubat 2007’de öldürülmüştü. Hrant Dink’i öldüren Ogün Samast’ı azmettirdiği öne sürülen Erhan Tuncel’in polis muhbiri olduğu ortaya çıkmıştı. Erhan Tuncel, Hrant Dink’in öldürüleceğini o dönemde Trabzon Emniyet Müdürlüğü görevi yapan Ramazan Akyürek’e bildirdiğini söylemişti. Bunun üzerine dönemin İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu’nun emriyle Ramazan Akyürek hakkında ‘görevi ihmal’den inceleme başlatılmıştı. Bu inceleme kapsamında Ramazan Akyürek’in görev yerinin değiştirilmesi önerilmişti.

FETTULLAHÇI SUÇLAMASI

Ramazan Akyürek başta Doğu Perinçek olmak üzere pek çok Ergenekon sanığının da hedefindeki isim olmuştu. Ergenekon sanıkları “Emniyette başlarında Ramazan Akyürek’in olduğu Fettullahçı bir örgütlenme var” iddiasında bulunuyordu. CHP de Ramazan Akyürek hakkında yasadışı telefon dinlemeleri ile ilgili suçlamalarda bulunuyordu.

HÜSEYİN NAMAL KİMDİR?

Ramazan Akyürek’in yerine İstihbarat Dairesi Başkanı olan Hüseyin Namal, Irak-İran savaşı sırasında 1983’te Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’nde güvenlik ataşesiydi. ‘Terör ortamında halk desteği’ konusunda Amerika’da eğitim gören Hüseyin Namal 1. sınıf emniyet müdürü olduktan sonra önce Elazığ, ardından da Kocaeli’de il emniyet müdürlüğü görevlerinde bulundu. Hüseyin Namal 19 Aralık 2008’de Konya Emniyet Müdürü oldu. Hüseyin Namal dün sabah acilen Ankara’ya çağrılarak yeni görevi tebliğ edildi.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.