Emo'lar ve gotikler bitti yenileri yolda: Dark Academia nedir?

Bundan bir 10-12 yıl önce internetteki herkesin saçlarının önünü alabildiğine uzatarak gözlerini kapattığı bir dönem vardı. Emo'lar dediğimiz güruh, yolda yürürken önünü göremezdi belki ama dinledikleri müzikler değişik görünüşleriyle internetin en cool topluluğuydu. Onlar gitti ama bu dijital alt kültürlerin yerine yenileri geliyor. Dark academia da onlardan biri. Peki Dark Academia nedir? Dark Academia filmleri, müzikleri... Ne yapar, ne eder, ne içer, ne yerler anlattık.

28 Ocak 2021, Perşembe 15:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Annelerimiz ve babalarımızın döneminde rockçılar vardı. Sonra 90'larda rapçiler sahneye girdi. Hayatın başrolünde müzik vardı, alt kültürler müzik odağında gelişiyordu. Ancak dijitalleşme yayıldıkça alt kültürlerin yayıldığı yerler pasajlar, okullar, ara sokaklardan çıkarak sosyal medya platformlarına giriyor.

Son yıllarda bu alt kültürler arasında en dikkat çekenlerden biri, dark academia. TikTok'ta 470 milyon görüntülenmeye sahip başlık altında kullanıcılar özellikle 19. yüzyıl ve 20. yüzyılın başlarında yeniden dirilen Antik Yunan edebiyatı, sanatı ve mitolojisi gibi alanları araştırarak birbirleriyle paylaşıyor. Yani kendini dark academia kültürüyle tanımlayanların ilgi odağında Antik Yunan edebiyatı, Orta Çağ sanatı ve mitolojisi var. Dark academia'nın estetik anlayışını ise en iyi gotik mimari tanımlıyor. 

Pandemi dark academia'yı nasıl etkiledi?

Pandemi dark academia'yı nasıl etkiledi?

Son zamanlarda giderek daha geniş kitlelerin dark academia'ya ilgi duymasındaki birincil nedeninin pandemi olduğu düşünülüyor. Karantina nedeniyle okullarında arkadaşlarıyla yüz yüze paylaşım yapamayan 15 ila 25 yaşındaki gençler, kültürel alışverişlerini artık TikTok ve Tumblr'da yürütüyor. 

  Dark academia estetiği

Dark academia estetiği

Dark academia'nın stilini ise 1930 ve 40'larda İngiltere'deki Oxbridge, Ivy League gibi okulların öğrencilerinin giydiği kıyafetler oluşturuyor. Eğer dark academia esintileri görmek istiyorsanız Harry Potter'a, Orta Çağ filmlerine bakmanız gerekiyor. Blazer ceketler, frak gömlekleri, kareli etekler, Oxford stili ayakkabılar ve kaz ayağı ve ekose deseni... Öne çıkan renklerin başında bej, kahverengi, koyu yeşiller ve lacivertler var. 


Dark Academia filmleri

Dark Academia filmleri

Ölü Ozanlar Derneği (1990) 

1950’lerin Welton Akademisi ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan ancak gerikafalılığın iktidarda olduğu bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir yer haline getirmektedir. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla çok şey değişecektir... Keating öğrencilerine ders kitaplarını yırtıp atmalarını, kalıplaşmış düşünce şekillerinden uzaklaşmalarını ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarını öğütlemesiyle okulun statükocu tavrına son derece zıt bir profil çizmektedir. Öğrencilerini şiir ve nitelikli edebi yapıtlarla tanıştıran Keating onların pek çoğu üzerinde derin bir etki yaratır ve onların geleceğe dair hayallerinin şekillenmesini sağlar.

 Kill Your Darlings (2013)

Kill Your Darlings (2013)

1944 yılında geçen filmde, genç Allen Ginsberg, Columbia Üniversitesi'ni kazanmış ve Lucien Carr ile burada tanışmıştır. Son derece havalı ve çekici biri olan Lucien'le karşılaşması Allen'ın hayatının en önemli dönüm noktası olur. Kısa süre içerisinde William Burroughs ve Jack Kerouc ile tanışmasıyla, bu dört genç adam toplumun kısıtlamalarının boğucu zırhından sıyrılıp tek gerçeğin edebiyat olduğu bir zihin yapısını benimserler. Gelenekleri reddedip yeni ve daha öncekileri hiç mi hiç benzemeyen bir akımı oluşturmanın peşine düşerler.

 The Dreamers (2003)

The Dreamers (2003)

Fransa'da alevlenip tüm dünyayı etkisi altına alan '68 olayları sırasında, Fransa'dayız... '68 kuşağı ruhuna sıkı sıkıya bağlı olan Isabelle ve kardeşi Theo, ailelerinin tatile çıkması nedeniyle Paris'te yalnız kalmış, bu sırada da Amerikalı bir öğrenciyle tanışıp arkadaş olmuş, onu evlerine davet etmişlerdir. Matthew'ı Isabelle ve Theo ile buluşturan şey ise büyük ölçüde sinema olmuştur. Dışarıda, sokaklarda devrim sesini yükseltirken üçlü arasındaki tutku ve cinsellik alevlenmektedir.

The Riot Club (2014)

The Riot Club (2014)

Alistair ve Miles birlikte Oxford Üniversitesi'ndeki ilk senelerine başlayan iki gençtir. İkisi karakter anlamında birbirlerinden bir hayli farklılardır. Miles daha mütevazi bir yapıya sahipken Alistair idolü olan amcasını takip eden snop biridir. İkisinin ortak yanıysa Riot Club adındaki seçkinler kulübüne üye olmalarıdır. Riot Kulübü, uzun yıllardır faaliyet gösteren bir zenginler kulübüdür. Kulübün geleneksel akşam yemeği etkinliğinin yapılacağı akşam ise kendilerini beklemedikleri olayların içinde bulurlar.

 The Imitation Game (2014)

The Imitation Game (2014)

II. Dünya Savaşı Nazi Almanyası'nın hâkimiyetinde birden çok cephede çok çetin biçimde devam etmektedir. İngiliz İstihbaratı tüm yoğun çabalarına ve yüzlerce kişiyi çalıştırmasına rağmen Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi başaramamıştır. Almanların çok gizli bir biçimde şifrelediği bu yazışmalar, İngilizlere ve müttefiklerine çok ağır kayıplara mal olmuştur. Çözüm olarak İngiliz hükümeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çatısı altında ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Bu isimlerden biri de farklı çalışmalarıyla tanınan ve kendi yöntemlerinden ödün vermeyen genç profesör Alan Turing'dir. Turing'in ekibe katılması dengeleri alt üst edecek ama o güne kadar hiç denememiş büyük çaplı bir girişimin de kapısını aralayacaktır.

Tolkien (2019)

Tolkien (2019)

Tolkien, Lord of The Rings serisi, The Hobbit, Silmarillion, Hurin'in Çocukları ve daha nice edebiyat dünyasına kazandırdığı önemli eserle tanınan J.R.R. Tolkien’ın hayatını konu ediyor. Film, İngiliz yazar, şair, filolog ve profesör unvanlı akademisyen JRR Tolkien'ın yetim kaldığı çocukluk döneminden itibaren yaşamının ilerleyen dönemine uzanıyor. Tolkien'in arkadaşlık ve aşkı keşfetme hikayesi anlatılırken diğer yandan da I. Dünya Savaşı Dönemi'nde Tolkien'in yaşadıklarına değiniliyor.

 Mary Shelley (2017)

Mary Shelley (2017)

Mary Shelley, dünyaya kült roman Frankenstein'ı armağan eden yazar olarak edebiyat tarihine kazınan Mary Shelley'nin hayat hikayesini ve çağlar boyunca değeri azalmayan, kült kabul edilen bu korku romanının yazım sürecini anlatıyor. Ünlü felsefeci babası ile 18. yüzyıl Londra'sında büyüyen Mary Wollstonecraft Godwin, dünyada kendi izini bırakmaya kararlı bir hayalperesttir. Büyüleyici şair Percy Shelley ile tanışınca bohem ve ihtiraslı bir aşka atılır. Yaşanan tutkulu ve trajik olaylar Mary'yi şekillendirecek ve gotik başyapıtına ilham kaynağı olacaktır. Kadınların geri planda tutulduğu, ev işleriyle ilgilenmeleri ve ötesine karışmamaları gerektiği düşünülen bir çağın ortasındaki edebiyat dehası Mary, duygularını, acılarını ve içsel şeytanlarını, tarihe geçecek bir romana dönüştürecektir.

 Maurice (1987)

Maurice (1987)

Cambridge’de iki lisans öğrencisi olan Clive ve Maurice kısa sürede yakın arkadaş olur. Clive, gelecekte devlet kurumunda çalışmayı planlayan bir aristokrat. İyi şartlarda yaşayan Maurice ise gelecekte borsa ile ilgilenmeyi düşünmektedir. Bir gün Clive artık duyguları gizlemek istemediğine karar verir ve büyük bir risk alarak Maurice’e sevdiğini söyler. Maurice duydukları karşısında büyük bir şok geçirir ve ona karşı sert bir tepki gösterir. Fakat daha sonra o da hislerine karşı koyamaz ve Clive’e sevdiğini söyler. Duygularını birbirlerine söyleyen çift ilişkilerini herkesten gizleyerek sürdürmek zorundadır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER IMDb puanlarına göre 79 senedir 'En İyi Film Oscar'ını alan en iyi 10 filmin sıralaması