Emziren anneler için 5 önemli öneri

Anne ve bebeğin sevgi bağını kuvvetlendiren emzirmeyi doğum sonrası mümkün olan en kısa sürede sağlamak gerekiyor. Bebeğin ruhsal ve bedensel gelişiminde etkili olan anne sütünden yararlanması için emzirme biçimi de büyük önem taşıyor. Tabii bu sürecin sağlıklı bir şekilde başlatılması ve sürdürülebilmesi için anneye ve yakın çevresine önemli görevler düşüyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Gülbin İşgören'in tavsiyelerine kulak verin

04 Mart 2019, Pazartesi 15:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- EMZİREBİLECEĞİNİZE İNANIN

1- EMZİREBİLECEĞİNİZE İNANIN

Emzirmede başarılı olmanın önemli koşullarından biri, annenin emzirmeyi başarabileceğine inanması ve öz güveninin yüksek olmasıdır. Bunu sağlamak için eş desteği de gerekli. Ayrıca bebek bakımına yardımcı olan diğer kişilerin tutumu da anneyi destekler nitelikte olmalı. Yeni ve deneyimsiz bir annenin en büyük korkusu, bebek bakımında yetersiz olmaktır. Bu konuda yakın çevredekilerin anneye olumlu yöndeki desteği önemli.


2-EMZİRME ÖNCESİ UZMAN DESTEĞİ ALIN

2-EMZİRME ÖNCESİ UZMAN DESTEĞİ ALIN

Annenin, doğru emzirme tekniği konusunda bir uzmandan bilgi alması gerekli. Genelde yanlış emzirme sonucunda ortaya çıkan meme ucu çatlak ve yaraları anne için ıstırap vericidir ve emzirmenin devamını da engelleyebilir. Çatlak oluşumun önlenmesi ya da tedavi edilmesinde çeşitli kremler kullanılabilir. Meme ucunun emzirme için uygun olmadığı durumlarda ise meme başı egzersizleri ve silikon meme uçları tercih edilebilir. Emzirme döneminde annenin iş yaşamına dönmesi durumunda, süt sağma ve saklama koşulları ile sütün bebeğe verilmesi konusunda da yine bir uzman desteği alınmalı. 

3- SÜT ARTIŞI İÇİN SAĞLIKLI BESLENİN

3- SÜT ARTIŞI İÇİN SAĞLIKLI BESLENİN

Emzirme döneminde vücudun süt salgılamak için ek enerjiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenme, anne ve bebek sağlığı açısından önemlidir. Bu dönemde kilo vermeye yönelik diyet yapılması önerilmez. İnanılanın aksine, baklava ve lokum gibi şeker miktarı yüksek besinlerin, mayalı hamur işlerinin süt artırıcı etkisi bulunmaz. Bu gıdalar yalnızca kilo alımına yol açar. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve emzirme ile doğumdan sonraki 6 ay-1 yıl içinde ideal kiloya kavuşmak mümkün olur.

4-HER EMZİRMEDEN SONRA 1 BARDAK SU İÇİN

4-HER EMZİRMEDEN SONRA 1 BARDAK SU İÇİN

Emzirme sürecinde anne kaliteli protein kaynaklarından tüketmeli, vitamin ve mineralleri yeterli miktarda almalı. Günde ortalama 2,5-3 litre su tüketilmeli, her emzirmeden sonra 1 bardak su içilmeli. Kalsiyumdan zengin gıdalarla beslenmek, işlenmiş hazır yiyeceklerin tüketmemek, hazır meyve suları ve gazlı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları ve ayran gibi içecekler tercih edilmelidir. Bu dönemde çay-kahve tüketimi sınırlandırılmalı; rezene, ıhlamur ve papatya gibi bitki çayları içilmelidir. Mümkünse diyetisyen kontrolünde uygun beslenme programı planlanmalı.


5-GAZ YAPAN GIDALARDAN UZAK DURUN

5-GAZ YAPAN GIDALARDAN UZAK DURUN

Sütün devamlılığı için emziren anne aşırı yorgun olmamalı ve uykusuz kalmamalı. Bebek uyuduğunda annenin de uyuması önemli. Bu sırada gaz çıkarma gibi bebeğin gereksinimleri veya evin diğer ihtiyaçları, eş veya bebek bakımına yardımcı olabilecek diğer kişiler tarafından yapılmalı. Bebeğin gaz problemi varsa brokoli, lahana, karnabahar, domates, soğan, portakal, inek sütü, nohut ve kuru fasulye gibi gıdalardan uzak durulmalı. 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Damarlardan kolesterolü temizleyen besinler