Emzirirken hamile kalınır mı?

Yeni doğum yapmış birçok anne adet düzensizliğini göz önünde bulundurup aynı zaman da emzirdiği için korunmuyor. Peki, emzirirken hamile kalınır mı? Emzirmek korunma yöntemi mi? Detaylar haberimizde.

23 Haziran 2020, Salı 12:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Emziren annelerin en çok merak ettiği konulardan birisi de emzirirken hamile kalınır mı? Emzirmenin hamilelik üzerindeki etkileri için haberimize bir göz atın.

Emzirirken hamile kalınır mı?

Anne ile yeni doğan bebeği arasındaki en güçlü bağlar, emzirme sayesinde mümkün olmaktadır. Emzirmenin anne sağlığına, anne sütü içmenin de, bebek sağlığına olan faydaları tartışmasız bir durumdur. Son zamanlarda üretilen mamalar, anne sütüne yakın besleyici fonksiyonlara sahip olsa dahi, emzirme özellikle doğumun tamamlanmasını ardından ilk 6 ay için çok önemlidir. Bu eylem, ideal koşullarda gerçekleştirildiği zaman, hamilelikten korunma konusunda da fazlası ile etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Ancak bunun için yukarıda sıralanan koşulların tamamının yerine getirilmiş olması gerekiyor.


Sütün, yani emzirmenin anneyi hamilelikten koruduğu toplum içerisinde yaygı bir inanış olmakla birlikte, yukarıda da ifade edildiği gibi, birtakım kriterler yerine getirilmediği müddetçe, bu koruyuculuk çok alt düzeylere inmekte ve ne yazık ki anne, yeniden hamile kalabilmektedir. Netice itibari ile emziren ve hamile olan bir kadın, bu defa her iki bebeği ile ilgili birtakım endişeler duymaya başlar.

Çünkü bebek bakmak zaten başlı başına zorken ve yorucu iken, yeniden hamile olmak çok daha zor ve yıpratıcı olacaktır. Emzirme döneminde gebelik olması durumunda hem gebelik süreci istendiği ölçüde kolay ve mutlu geçmeyecek hem de doğum olduktan sonra ikisi de küçük olan bebeklere bakmak zor olacaktır.

Emzirirken hamile kalmak, düşünüldüğü gibi az rastlanan bir durum değildir. Bu durum hamileliklerin çok önemli bir kısmı plansız hamilelikler olduğu için, genelde sonlandırılır. Annelerin bu yeni hamileliği sonlandırmak istemelerinin altında yatan temel neden ise, çok küçük ve kendilerinin bakımına muhtaç olan ve emzirmeyi istedikleri bir bebeklerinin var olmasıdır.

Tüm bunlardan yola çıkarak; bebeğin sadece anne sütüyle beslenmesi, çok sık emzirmek demek, süt üreten hormonların aktif olarak çalışıp yumurtlamayı baskılaması, adet görmemek ve gebe kalmamak demektir. Emzirmenin azalması, bebeğin su bile olsa ek gıda alması, süt üreten hormonların azalması, yumurtlamanın yeniden aktif hale gelmesi, adet görmek ve hamile kalma riski demektir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 15 aylık bebeklerin gelişim tablosu