En az 1219 lira istiyorlar

Hükümetle memurlar bugün yapacakları beşinci toplantıda maaş zamlarını ele alacak.

25 Ağustos 2009, Salı 12:25
A A

15 Ağustos’ta başladılar

Hükümet ile memur sendikaları arasında 15 Ağustos’ta başlayan toplu görüşmelerin beşinci turu bugün yapılıyor. Bugüne kadar yapılan dört görüşmede daha çok sosyal haklar ve geçmişte söz verilip de yerine getirilmeyen konular ele alınırken, bugün maaş zamları ve mali konular görüşülecek. Memur-Sen en düşük memur maaşının 1360, Kamu-Sen 1219, görüşmelerden çekilen KESK ise 1500 lira olmasını istiyor.

 Katsayılar belirlenecek

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı başkanlığında, Başbakanlık merkez binasında yapılacak toplantıda memur heyetine Memur-Sen başkanlık ediyor. Görüşmede memurlar için uygulanacak katsayı, göstergeler, aylık ücretler, zam ve tazminatlar, fazla mesai, harcırah, ikramiye, lojman tazminatı, doğum, ölüm, aile, tedavi yardımı, cenaze giderleri, yiyecek, giyecek ve verimlilik artırıcı yardımları kapsayacak.

 Son kararı bakanlar verecek

Görüşmelerin bu ay sonuna kadar tamamlanması gerekiyor. Anlaşma sağlanamazsa taraflar uyuşmazlık zaptı tutacak. Bu takdirde Uzlaştırma Kurulu devreye girecek. Kurulun 5 gün içinde vereceği karara tarafların katılması durumunda, sonuç Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Uzlaştırma Kurulu kararına tarafların katılmaması durumunda ise anlaşma ve anlaşmazlık konularının tümü Bakanlar Kurulu’na gönderilecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.