En büyük erdem çalışmak

Her ne kadar rızkı veren Allah ise de onu elde etmek için çalışıp çabalamak insanoğluna düşmektedir. Dinimizde âhiret hayatını kazanma adına da olsa uzlete çekilmek, münzevi bir hayat yaşamak, dünyayı ve çalışmayı terk etmek, kısacası ruhbanlık yoktur. Ve İslam’a göre emek, helâl kazanç ve alın teri mübarektir, mukaddestir.

09 Mayıs 2020, Cumartesi 13:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Başkalarına muhtaç olmadan, insanın emeği ile geçinmesi güzel bir haslet olduğu gibi aynı zamanda ahlaki bir erdemdir. Alın teriyle yetinen, yaptığı işle bir değer üreten ve bu üretimle kendine, ailesine fayda sağlayan bireyin hayatı anlamlı ve değerlidir. Müslüman, çalışıp çaba gösterdiği müddetçe hem maddi, hem de manevi açıdan kârlı çıkacaktır. Çünkü çalışan kazanır. Kişinin, ailesinin rızkını temin etmesi ve onları başkalarına muhtaç etmemesi, aynı zamanda dini bir gerekliliktir. Bu görevini yerine getirerek ahiretteki mükafatı hak edecektir. Sevgili Peygamberimiz bu hususu şöyle dile getirmiştir: “Hiç kimse Allah’ın kendisine takdir ettiğini elde etmeden ölmeyecektir. Öyleyse Allah’ın emirlerine karşı gelmekten sakının ve rızkınızı güzel yoldan isteyin. Helal olanı alın, haramdan kaçının.” Allah tarafından birer örnek ve öğretmen olarak seçilmiş olan peygamberler de, çalışıp maddi ya da manevi bir değer üretme konusunda çaba içinde olmuşlardır. Peygamberlerden her biri yaşadığı yerin şartlarına ve imkanlarına göre birer meslek icra etmişlerdir. Hz. İdris terzilikle, Hz. İsa, Hz. Nuh ve Hz. Zekeriya peygamberler marangozlukla, Hz. İbrahim, Hz. Hud ve Hz. Salih peygamberler ticaretle, Hz. Eyyub ise çiftçilikle uğraşarak kimseye yük olmadan kendi rızıklarını temin etmenin en güzel örnekleri olmuşlardır.


Ahiretini feda etmemeli

Ahiretini feda etmemeli

Kuran-ı Kerim’de Yüce Allah şöyle buyurmuştur: “Allah’ın sana verdiğinden ahiret yurdunu ara, dünyadan da nasibini unutma! Allah sana ihsan ettiği gibi, sen de insanlara ihsanda bulun.” (Kasas,/77) Müslüman, bu ilahi uyarıya dikkat ederek dünya için ahiretini feda etmemeli, ahiret için de dünyasını terk etmemelidir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Güvenli bir dünya kurmamız emredildi