En çok aldatıcı reklam sağlık için yapıldı

Reklam Kurulu 2016 yılında en fazla aldatıcı reklamların çeşitli hastalıkları tedavi ettiği öne sürülen gıda takviyeleri için yapıldığını açıkladı
 

25 Şubat 2017, Cumartesi 15:18
A A
Reklam Kurulu, 2016 yılında aldatıcı reklamlar nedeniyle 645 durdurma cezası, 135 de durdurma ve idari para cezası uyguladı. Söz konusu dönemde 6 milyon 214 bin 945 bin liralık idari para cezası kesildi.

Bu dönemde kurulda görüşülen dosyalara sektörel bazda bakıldığında gıda sektörü 230 dosyayla ilk sırada yer aldı. Bunu 167 dosyayla sağlık, 114 dosyayla kozmetik ve temizlik ürünleri, 106 dosyaya turizm sektörü izledi.

EN ÇOK BAŞVURU GIDA SEKTÖRÜNDEN

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, gıda sektörünün kurulda görüşülen dosyalar arasında ilk sırada yer almasının sebebini, son zamanlarda oldukça artan yüksek tansiyon, şeker, damar sertliği ve kolesterol gibi hastalıkları tedavi ettiği, kilo vermeye yardım ettiği öne sürülen gıda takviyelerinin aldatıcı tanıtımının yapılması oluşturdu.

Ayrıca varis çorabı, ev tipi nebulizatör (buhar cihazı), ev tipi aspiratör, kan şekeri ölçüm cihazı, numaralı gözlük camları, kontakt lensler ve gözlük çerçeveleri gibi geri ödeme kapsamında bulunan tıbbi cihazların reklamları, bu sektördeki dosya sayısının artmasına neden oldu.

KOZMETİK VE TEMİZLİK ÜRÜNLERİ DE LİSTEDE

Kozmetik ve temizlik ürünleri sektörünün kurulda görüşülen dosyalar arasında 3'üncü sırada yer aldı. Listede yer alma sebebi, kozmetik ürünlerinin reklamlarında varis, yanık, akne ve eklem ağrıları gibi rahatsızlıkları tedavi ettiği yönünde, kozmetik ürün tanımını aşan ve ilaç gibi tanıtılan ürünlerin reklamlarından kaynaklandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.