En etkili 50 kadın arasındaki tek Türk: Doğan Holding Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı

Amerikan Variety Dergisi, 2 trilyon dolarlık küresel eğlence sektörünün en etkili 50 kadınını belirledi. Türkiye’den sadece Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı’nın yer aldığı listede, uluslararası TV kanallarının CEO’ları, Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling, müzisyen Adele ve oyuncu Nicole Kidman gibi isimler de var

14 Mart 2018, Çarşamba 06:26 Son Güncelleme:
A A
En etkili 50 kadın arasındaki tek Türk: Doğan Holding Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı

GÜCÜNÜ ARTIRDI


Dünya eğlence sektörünün sesi olan Amerikan Variety Dergisi, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde küresel eğlence sektörünün en etkili 50 kadınını belirledi. Sinema, televizyon ve müzik gibi tüm eğlence sektöründe başarılı olmuş kadın isimlerin yer aldığı listedeki tek Türk ise Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı oldu.

Begümhan Doğan Faralyalı, J.K. Rowling, Emma Watson, Salma Hayek, Sonia Friedman ve Sally Caplan gibi isimlerle aynı listede yer aldı. Eğlence endüstrisinin dünyada 2 trilyon dolarlık pazara ulaştığı belirtilirken, bu alanda kadınların gücünün de arttığı dile getiriliyor.
 

'ORTAK DEĞERLER'


Variety editörleri Begümhan Doğan Faralyalı’yı medya sahipliği, teknoloji ve televizyon dünyasındaki başarılarına göre değerlendirdi. Özellikle Begümhan Doğan Faralyalı’nın yurtdışı açılımına dikkat çeken editörler, Türk özel televizyon sıçramasında etkin rol oynadığına, Kanal D’nin yayımladığı dizilerin uluslararası alanda başarılar elde ettiğine dikkat çektiler. Ayrıca Faralyalı’nın Türkiye’de 15 Temmuz darbesi sonrası kutuplaşma karşıtı bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçen ‘Ortak Değerler Hareketi’nin de kurucusu olduğunun altı çizildi.


İNGİLTERE ÖNE ÇIKTI


Bu yıl ilk kez yayınlanan listede, Çin’den Almanya’ya, Rusya’dan Avustralya’ya, Nijerya’dan Katar’a, Danimarka’dan Fransa’ya kadar birçok ülkeden 50 kadın yer aldı. Variety Dergisi’nin editörleri sanatçılar, yöneticiler ve yapımcıların yer aldığı listeyi belirlerken, bu isimlerin küresel kadın hakları alanında yaptıkları çalışmalara da dikkat edildi. Listede en etkili kadınlara sahip ülke İngiltere oldu.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Savcı, Şule Çet kararı için sunduğu istinaf dilekçesini geri çekti